ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

65-lecie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich

15.06.2012
To już 65 lat istnienia i działalności Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich, 65 lat wspierania czytelnictwa i życia kulturalnego na terenie naszej Gminy. 14 czerwca odbyła się uroczystość jubileuszowa z udziałem Dyrekcji i Pracowników Biblioteki oraz przedstawicieli władz samorządowych i zaproszonych gości - Przyjaciół Biblioteki.

Uroczystość, rozpoczęta została przez Panią Helenę Wolnik-Kliber. Dyrektor Biblioteki przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami oraz przedstawiła krótki rys historyczny placówki oraz obszary działania biblioteki. Następnie wszyscy obejrzeli specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną. Prezentacja przywołała początki tj. rok 1946, kolejne etapy rozwoju oraz ważne momenty przełomowe, jak założenie systemu bibliotecznego ALEPH (Automated Library Expandable Program) – nowoczesnego zintegrowanego systemu działającego w 40 krajach, opracowanego specjalnie dla potrzeb dużych bibliotek i ośrodków informacji. Wieńczące hasło końcowe „Codziennie od 65 lat” – uświadomiło zebranym, jak ważna, szlachetna i potrzebna jest działalność placówki oraz jej filii. Po prezentacji Helena Wolnik-Kliber wręczyła wyróżnienia "Przyjaciel Biblioteki" najlepszym czytelnikom, osobom i instytucjom współpracującym z biblioteką, którym ząbkowicka książnica zawdzięcza bardzo wiele zaangażowania w działalność biblioteki.

Na ręcę Pani Dyrektor posypały się życzenia, gratulacje i podziękowania za współpracę. Życzenia składały delegacje i przedstawiciele zaproszonych instytucji, organizacji oraz szkół. „Za nami 65 lat historii – nie tylko biblioteki jako instytucji, ale jej organizacji i ludzi w niej pracujących. To świadectwo rozwoju intelektualnego i duchowego użytkowników biblioteki, dowód na to, że wiele można osiągnąć   w dziedzinie rozwoju kultury poprzez współpracę z lokalnymi działaczami kultury, szkołami, stowarzyszeniami, różnymi instytucjami i wreszcie samorządem lokalnym.” – mówił Burmistrz Marcin Orzeszek, wręczając kwiaty i jednocześnie życząc pracownikom biblioteki zdrowia, wytrwałości i siły w realizacji swoich zadań, kolejnych sukcesów oraz zapewniając, że samorząd gminny będzie nadal wspierał rozwój i działalność biblioteki.

Program artystyczny – podobnie jak sama uroczystość – utrzymany był w dostojnym, wysublimowanym, jednocześnie – bardzo ciepłym i przyjemnym tonie. Pan Zbyszek Szermer wykonał utwory ze swojego repertuaru „Schizofrenia”, kolejno umiliły czas występy solo młodych zdolnych czyli Magdaleny Wąż z Gimnazjum Publicznego nr 1 oraz Marcina Kratiuka i Macieja Skibińskiego z Gimnazjum Publicznego nr 2, którzy zaśpiewali utwory Marka Grechuty. Na zakończenie Pan Andrzej Mazur wystąpił z utworem „Gobelin” na saksofonie. Obchody Jubileuszu zakończyły się słodką niespodzianką – na salę wkroczył wielki tort w kształcie księgi. Zgromadzeni wznieśli symboliczne toasty – oby Biblioteka działała tak prężnie przez kolejne długie lata!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.