ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

81 Rajd Ziemi Ząbkowickiej

27.06.2012
Stowarzyszenie Inicjatyw Na Rzecz Dzieci zorganizowało w dniu 23 czerwca 2012 r. 81 Rajd Ziemi Ząbkowickiej- XIX Integracyjny Rajd Dla Osób Niepełnosprawnych – "G R O M N I K – 2 0 1 2”. Uczestniczyło w nim 97 osób, w tym 8 to osoby niepełnosprawne.

O godzinie 09:00 wszystkie grupy spotkały sie na Rozdrożu pod Gromnikiem. Przeprowadzono odprawę, na której sprawdzono obecność, przydzielono opiekunów grup, przewodników sudeckich, wręczono odznaki rajdowe oraz zapoznano z przepisami bezpieczeństwa na rajdzie.

Wyruszono czerwonym szlakiem na Gromnik – najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko- Strzelińskich), wysokość 393 m n.p.m.  W czasach prehistorycznych Gromnik mógł być miejscem kultu pogańskiego, podobnie jak Ślęża. Z późniejszych czasów zachowały się ślady grodziska – od VIII do V w. p.n.e. znajdował się tu gród kultury łużyckiej.W wiekach IX - X n.e. znajdował się tu gród Ślężan, następnie tereny te dostały się pod wpływy czeskie. Gród był niewielki, ale świetnie ufortyfikowany wałami o drewniano-ziemnym trzonie z obłożeniem obrobionymi kamieniami, gdzieniegdzie przechodzącymi w kamienny mur. Ponadto archeolodzy znaleźli pozostałości przedpiastowskiej kamiennej rotundy, prawdopodobnie chrześcijańskiej kaplicy, przypuszczalnie najstarszej na polskich ziemiach. W środku ruin wieży zamku odkryto tajemniczy murowany kamienny krąg z dwiema wnękami (absydami). Zbudowano ją z miejscowego granitu. Rotunda stała w środku grodu. Domniemywa się, że gród został zniszczony przez Mieszka I ok. roku 990.

W miejscowości Dobroszów- wsi położonej w samym sercu Wzgórz Strzelińskich zwiedzono kościół p.w św. Jadwigi z ciekawą amboną w kształcie wieloryba. Dalsza trasa przebiegała przez Kalinkę (388 m), Kołacz (332 m), Mlecznik (312 m),  Bukową Górę (245 m) do Ziębic.

Po drodze w lesie u podnóża Kalinowej Góry uczestnicy rajdu zatrzymali się przy źródle świętego Cyryla gasząc pragnienie wspaniale schłodzoną wodą. 
Początek zagospodarowania Żródła Cyryla przypada na 1811 rok, gdy na terenie Lasu Miejskiego, leśnik Rössner postawił tzw. „starą altanę”.

Przejście całej trasy ze zwiedzaniem i postojami zajęło prawie 6 godzin. Zdobyto 17 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.