ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„Ale życie toczy się dalej”

12.06.2013
7 czerwca br. w sali widowiskowej ZOK został pokazany film w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa pt. „Ale życie toczy się dalej”. W godzinach przedpołudniowych film obejrzała młodzież III LO oraz zaproszone klasy z ZSP nr 2 , w godzinach popołudniowych okazję taką mieli mieszkańcy Ząbkowic Śląskich.

Ta żywa lekcja historii poprzedzona była wprowadzeniem samych autorów filmu – reżyserów panią Karin Kaper i pana Dirka Szusziesa oraz panią Ilse Kaper, jedną z głównych bohaterek filmu, zaproszonych przez nauczycielkę języka niemieckiego z III LO Reginę Bigoś.

Film pt. „Aber das Leben geht weiter” opowiada o ojczyźnie, wojnie, życiu na obczyźnie w nowym miejscu przesiedlenia. Historia trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, których losy po drugiej wojnie światowej krzyżują się, przybliża w sposób celowy problemy ludzi przesiedlonych z Kresów, a także z Ziem Zachodnich.

Ukazane osobiste przeżycia bohaterek, ciężko doświadczonych przez historię, sprawiają, że film wywołuje ogromne emocje. To głębokie poruszenie młodych odbiorców dało odczuć się, gdy po zapaleniu świateł w kinie rozległy się długie owacje jako podziękowanie dla autorów filmu, pokazujących trudny temat w sposób wyważony i z szacunkiem wobec tych, których czas wojny nie oszczędził.

Przeżycia wywołane filmem stały się przedmiotem dyskusji prowadzonej po zakończeniu filmu. Obecność twórców filmu Karin Kaper i Dirka Szusziesa, a szczególnie świadka wydarzeń historycznych – Ilse Kaper,  pomogła w głębszym zrozumieniu przesłania zawartego w filmie.

Śledzone w skupieniu  przez młodzież  fakty  i osobiste przeżycia bohaterek filmu dokumentalnego ukazały, jak ważnym jest przybliżanie tak nieodległej historii, o której nie zawsze można usłyszeć w tak naturalny sposób.

Wyrażamy wielkie uznanie dla autorów filmu – Karin Kaper i Dirka Szusziesa, którzy spędzili w naszym mieście jeden dzień i dostarczyli wielu niezapomnianych wrażeń . Podziękowanie  kieruję nie tylko do młodzieży, która z szacunkiem przyjęła gości, ale przede wszystkim do gospodarzy spotkania – burmistrza Ząbkowic Śląskich pana Marcina Orzeszka, wiceburmistrz pani Ewy Figzał, starosty Powiatu Ząbkowickiego pana Romana Festera, dyrektora ZOK-u pana Zbigniewa Łupaka oraz dyrektorów szkół średnich pana Tomasza Błauciaka i pana Ryszarda Pawłowskiego.

Tekst: Regina Bigoś

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.