ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Chcesz założyć działalność lub utworzyć nowe stanowisko pracy ? Pierwszy Biznes-Wsparcie w Starcie II – rozpoczął się nabór wniosków !

16.06.2016
Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem działalności gospodarczej, bądź planujesz utworzyć nowe stanowisko pracy, ale brakuje ci środków. Skorzystaj i weź nisko oprocentowaną pożyczkę „Pierwszy Biznes-Wsparcie w Starcie II” !

O programie:

"Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" to rządowy program, wdrożony na zlecenie MPiPS. Celem Programu jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy jako elementów rozwoju rynku pracy, a także przeciwdziałanie bezrobociu - poprzez udzielanie niskooprocentowanych pożyczek na podejmowanie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.

Oferowane wsparcie:

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju - dla niezatrudnionych i nie wykonujących innej pracy zarobkowej.

Kto może uzyskać pożyczkę w ramach programu na podjęcie działalności gospodarczej?

  • absolwenci szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
  • zarejestrowani bezrobotni;
  • studenci ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).

Warunki i zabezpieczenia

  • Aktualna możliwa wartość pożyczki do 83 629,80 zł; jednostkowa wartość pożyczki nie może przekraczać 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  
  • Oprocentowanie: 0,44% w skali roku; wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP. Oprocentowanie ustalone na etapie zawierania umowy pożyczki jest stałe w całym okresie finansowania.
  • Okres spłaty: do 7 lat
  • Karencja w spłacie kapitału: do 1 roku
  • Zabezpieczenie spłaty:
    • weksel własny pożyczkobiorcy
    • poręczenie osoby fizycznej

Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy - w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - dla:

  • osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
  • podmiotów, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 1 i 1a oraz ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
    - podmiotów prowadzących działalność gospodarczą,
    - niepublicznych szkół,
    - niepublicznych przedszkoli,
    - osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będących posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym lub prowadzących dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • żłobków lub klubów dziecięcych tworzonych i prowadzonych przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Warunki i zabezpieczenia

  • Aktualna możliwa wartość pożyczki: do 25 088,94 zł; jednostkowa wartość pożyczki nie może przekraczać 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
  • Oprocentowanie: 0,44% w skali roku; wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP. Oprocentowanie ustalone na etapie zawierania umowy pożyczki jest stałe w całym okresie finansowania.
  • Okres spłaty: do 3 lat
  • Zabezpieczenie spłaty:
    • weksel własny pożyczkobiorcy
    • poręczenie osoby fizycznej; w zależności od oceny pośrednika finansowego poręczycielem może być ta sama osoba fizyczna, która poręczyła spłatę pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej  

(lub inne zaproponowane przez pożyczkobiorcę, które podlegać będzie ocenie pośrednika finansowego)

W przypadku beneficjentów Programu innych niż osoby fizyczne, zabezpieczenie spłaty pożyczki ustalane jest indywidualnie dla każdej transakcji, na podstawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotu ubiegającego się o pożyczkę oraz w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności.

Pożyczkobiorca może również stworzyć i uzyskać pożyczkę dla kilku stanowisk.

Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.

W ramach programu można skorzystać z bezpłatnego doradztwa i szkoleń: dla pożyczkobiorców, w szczególności z zakresu:

  • zakładania działalności gospodarczej;
  • form opodatkowania działalności gospodarczej;
  • prowadzenia księgowości
    oraz dla ubiegających się o pożyczkę - z zasad aplikowania o wsparcie.

Miejsce składania dokumentów:

Biuro Funduszu Pożyczkowego ECDF we Wrocławiu.

ul. Leszczyńskiego 4/29 we Wrocławiu, czynne we wtorki i czwartki w godzinach 09.30-17.30.

Informacje szczegółowe oraz dokumenty do pobrania umieszczone są na stronie http://www.ecdf.pl/podmiot/pozyczki.

Więcej informacji:

http://www.ecdf.pl/

http://wsparciewstarcie.bgk.pl/program/informacje-o-programie/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.