ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Dni i Noce Krzywej Wieży 2013 – mamy co wspominać

15.07.2013
Przez dwa dni mieszkańcy i goście świętowali Dni i Noce Krzywej Wieży – jedną z największych dorocznych imprez poświęconą naszemu sztandarowemu zabytkowi. Koncerty gwiazd, rozgrywki sportowe, konkursy, happeningi i zabawa taneczna do białego rana sprawiły, że tegoroczna edycja dni i nocy będzie długo wspominana. Niepowtarzalną atmosferę stworzyła publiczność, która licznie przybyła na koncerty i imprezy towarzyszące. Zapraszamy do lektury i obejrzenia relacji z wydarzenia.

Piątek 12.07.2013

Piątkowe artystyczne działania happeningowe pozostawiły po sobie trwałe ślady w postaci rzeźb ząbkowickich postaci z bajek oraz ustrojonej w kolorowe wstęgi korony Krzywej Wieży. Rzeźby zdobią obecnie ulicę Św. Wojciecha. Oprócz happeningu rzeźbiarskiego i tradycyjnego dekorowania krzywej wieży na rynku miały miejsce gry i zabawy dla dzieci -Stowarzyszenie Animatorów Kultury poprowadziło happening pod hasłem „TROPAMI PONADCZASOWEJ KSIĘGI PRZEZNACZENIA”. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w  zajęciach terenowych, na zakończenie wszyscy zaangażowani w gry otrzymali certyfikaty.

Wiele działo się także na boisku plażowym na rynku – dzieci i młodzież uczestniczyły w rozgrywkach turnieju BEACH SOCCERA, kolejno turniej odbył się także w kategorii OPEN – dla wszystkich.

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w organizacji dalszych, zaplanowanych wydarzeń. Od godz. 16.00 na plantach zamkowych występowali lokalni muzycy i zespoły z Gminy Ząbkowice Śląskie: Miejska Orkiestra Dęta, Kapela „SAMI SWOI”, zespół „KWIAT POWOJU” oraz zespół  „ZŁOCIENIE”. Oficjalne otwarcie Dni i Nocy Krzywej Wieży poprzedził pokaz tańca Szkoły Hanny Zielińskiej.

Wieczorem na zamkowej scenie gościliśmy gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jako pierwszy wystąpił zespół z Ząbkowic Śląskich, FairyTaleShow – znany już w całej Polsce i nie tylko tegoroczny finalista „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. Chłopcy rozgrzali publiczność swoimi przebojami. Liczni fani i fanki przybyli także na koncert Ras Luty – wykonawcy muzyki reggae. Prawdziwym hitem okazał się występ zespołu Lemon - publiczność świetnie się bawiła i śpiewała największe przeboje zespołu. Nie obyło się bez bisów - na koniec zespół zagrał dla rozgrzanych fanów numer „Będę z Tobą” i „Napraw”. Zabawę do późnych godzin nocnych zapewnił ELECTRIC LIFE oraz dyskoteka pod gwiazdami.

Sobota 13.07.2013

Sobota rozpoczęła się od promocji zdrowia - na rynku, wzdłuż ratusza królowała „Uliczka Zdrowia” czyli bezpłatne masaże, porady zdrowotne, pomiary ciśnienia, poziomu cukru i tkanki tłuszczowej oraz inne usługi zdrowotne, z których chętnie korzystali mieszkańcy i goście. Dziękujemy naszym lokalnym lekarzom i specjalistom za udział i zaangażowanie w uliczkę zdrowia.

Drugi dzień święta krzywej wieży to także promocja sportu. Wśród atrakcji i zawodów sportowych znalazły się bieg o Puchar Krzywej Wieży, turniej piłki plażowej na rynku oraz spacer po zabytkach miasta na orientację.
Sobotnim  gościem specjalnym był Pan Leszek Kopcio - mistrz baristyki, który o kawie i jej sposobach przyrządzania wie wszystko. Pokaz parzenia kawy odbył się o godz. 15.00 pod Krzywą Wieżą – „Zabawa z kawą MK Cafe” ściągnęła tłum zainteresowanych. Każdy mógł bezpłatnie skosztować przyrządzonej na miejscu kawy. Pan Leszek pięknie opowiadał o sposobach parzenia kawy, o rodzajach ekspresów i kawiarek. Zapach kawy i pasja z jaką mistrz baristyki prezentował kawowe specjały wywołały nadzwyczaj miłą atmosferę.

Dodatkowo od południa pod Krzywą Wieżą odwiedzający mogli posłuchać koncertu w wykonaniu trębaczy Pana Andrzeja Mazura i Łukasza Przepióry. Muzycy grali na tarasie widokowym na szczycie wieży, zapewniając turystom wiele artystycznych doznań.

Tego dnia na scenie zamkowej wystąpiły m.in.: zespoły dziecięce z placówek przedszkolnych i szkolnych Gminy Ząbkowice Śląskie. Ząbkowiccy raperzy o pseudonimach artystycznych: Foksio, Alianz, Bobek MM’c, Młody Sztepio. Wieczorem -  ku radości fanów hip-hopu - scenę opanował Trzeci Wymiar. Zespół nie zawiódł swoich sympatyków – przy hip-hopowych kawałkach bawili się zarówno młodzi jak i dorośli.

Zanim pojawiła się kolejna gwiazda sobotniego wieczoru, na scenie został wylosowany szczęśliwy posiadacz 42-calowego telewizora. „ZDOBĄDŹ KRZYWĄ WIEŻĘ I WYGRAJ NAGRODĘ” to już czwarta edycja konkursu, którego celem jest promocja Krzywej Wieży. Telewizor został ufundowany przez Bank Polskiej Spółdzielczości w Ząbkowicach Śląskich. Po dwukrotnej próbie losowania spośród wszystkich, którzy odwiedzili Krzywą Wieżę podczas Dni i Nocy, wyłoniona została właścicielka nagrody - mieszkanka Braszowic. Gratulujemy!
Największą atrakcją tego wieczoru okazał się LOMBARD- oczekiwany przez wszystkich polski zespół pop-rockowy. Zespół pobił rekord popularności – planty zamkowe przepełnione były publicznością. Dzień zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna przy zespole Tajfuny.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, stoisk handlowych i gastronomicznych. W piątek można było zwiedzać Krzywą Wieżę i Laboratorium Frnkensteina do późnych godzin nocnych. Całą imprezę nagrywała Telewizja TVN i Polskie Radio Wrocław - wydarzenia z Dni i Nocy Krzywej Wieży relacjonowane były w programie „Pogoda wyjazdowa w Ząbkowicach Śląskich” na kanałach TVN 24 i TVN Meteo.
Fotorelacja z Polskiego Radia Wrocław dostępna na stronie: http://www.prw.pl/photos/view/29559/dni-i-noce-krzywej-wiezy

Podczas Dni i Nocy Krzywej Wieży miłą wizytę złożyły nam delegacje z miast partnerskich: Wiesloch i Uchte. Zagraniczni goście uczestniczyli w naszych imprezach. Z okazji jubileuszu 15-lecia zawiązania partnerstwa z Wiesloch, przedstawiciele Gminy Ząbkowice Śląskie oraz Wiesloch wspólnie zasadzili drzewo na terenie zielonym przy Szkole Podstawowej nr 1, na znak trwałej i owocnej współpracy.

Kolejna impreza już 30-31 sierpnia - Weekend z Frankensteinem – gorąco zapraszamy!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.