ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Dolnośląskie Uniwersytety Trzeciego Wieku spotkały się w Ząbkowicach Śląskich

22.04.2013
W dorocznym święcie dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odbyło się 20 kwietnia br. w Ząbkowicach Śląskich - Mieście Krzywej Wieży – uczestniczyły 33. delegacje. Mottem przewodnim forum była: „Historia i sztuka - nie tylko pędzlem malowane”, dlatego też „seniorzy-studenci" uczestniczyli w warsztatach, wystawach i dyskusjach o szeroko rozumianej kulturze, roli sztuki w życiu seniora, jej dostępności dla członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku itp. Rokrocznie spotkania tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem i są ważnym momentem dla środowisk Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorem był Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz Gmina Ząbkowice Śląskie.

Uroczystego otwarcia VII Forum dokonali Grażyna Kwiecińska – Prezes Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Marcin Orzeszek Burmistrz Ząbkowic Śląskich, który przeczytał okolicznościowy list od Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednym z głównych punktów programu forum była dyskusja o roli kultury w rozbudzaniu potrzeb intelektualnych pod hasłem "KULTURA WCZORAJ I DZIŚ". W dyskusji udział wzięli: Pani Marzena Breza – Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Pani Lidia Geringer de Oedenberg – Poseł do Europarlamentu, Pan Jacek Gawroński – Dyrektor Wydziału Kultury w Departamencie Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu i Pan Marcin Orzeszek- Burmistrz Ząbkowic Śląskich. Moderatorem panelu był redaktor Polskiego Radia Wrocław – Pan Filip Marczyński, który pytał m. in. o formy aktywizacji społeczności lokalnych i przyjęcie odpowiedniej strategii, o wzajemne przenikanie dóbr kulturowych z dużych aglomeracji na peryferie czy o uruchamianie publicznego wsparcia w zakresie kultury.

Artystyczną ucztą dla duszy była wystawa prac słuchaczek Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Swoją twórczość artystyczną zaprezentowały: Pani Regina Gaj, Pani Halina Wąsik, Pani Gabriela Bill, Pani Jadwiga Till, Pani Felicja Wołyńska, Pani Maria Timberman, Pani Ada Adamowska, Pani Małgorzata Nowicka, Pani Jadwiga Mikosz, Pani Grażyna Jarosz. Na wystawie podziwiać można było obrazy, ręcznie wykonane kartki okolicznościowe, tematyczne ozdoby i dekoracje świąteczne.

Powodzeniem cieszyły się warsztaty. Warsztat muzyczny poprowadził dr Marek Biliński – muzykolog z Uniwersytetu Opolskiego, który przygotował grupę uczestników zajęć do występu. Równie ciekawe były warsztaty teatralne pod przewodnictwem Stanisława Susza ze Stowarzyszenia Animatorów Kultury – efektem był spektakl teatralny do tekstu przedstawienia Wioletty Narwojsz. Warsztaty fotograficzne zostały poprowadzone pod hasłem „Zabytki Ząbkowic Śląskich w obiektywie” – obsługi sprzętu fotograficznego uczył ząbkowicki  fotograf Piotr Bar. Niezwykle efektownym okazał się być warsztat malarski: „Sztuka łączy” prowadzony przez znaną malarkę ząbkowicką Panią Małgorzatę Nowicką. Wspólna praca uczestników zakończyła się stworzeniem wielkoformatowego,  ekspresyjnego obrazu. Z kolei zajęcia pod kierunkiem Gabrieli Bill, zatytułowane „Krzywa wieża w stu wariantach” cieszyły się zainteresowaniem miłośników artystycznego rękodzielnictwa. Znalazło się także coś dla wielbicieli historii – „Szlakiem Marianny Orańskiej” – przytaczając historię z życia królewny Marianny, warsztatowicze wraz z prowadzącą Krystyną Buchwald nakreślili na mapie szlaku Marianny zabytki zachowane do dzisiaj.

Zwieńczeniem konwentu był wspólny spacer forumowiczów po mieście – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych seniorzy udali się na ząbkowicki rynek, pod Krzywą Wieżę oraz do Izby Pamiątek Regionalnych.

VII forum w Ząbkowicach Śląskich było spotkaniem ludzi aktywnych, pomysłowych i twórczych - z pewnością będzie zapamiętane i mile wspominane przez uczestników i gości.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.