ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Dożynki parafialne w Bobolicach i w Brodziszowie

09.09.2013
Wsie należące do parafii Zwrócona uczestniczyły w dożynkach zorganizowanych przez sołectwo Bobolice – w sobotę 7 września 2013 mieszkańcy Bobolic, Brodziszowa, Szklar, Rakowic, Siodłowic i Zwróconej zgromadzili się by wspólnie celebrować święto plonów. Sołectwo Brodziszów świętowało swoje dożynki w niedzielę 8 września 2013. Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych mieszkańcy świętowali uroczyste otwarcie siłowni, która będzie im bezpłatnie służyć przez kolejne lata.

Dożynki rozpoczęła msza św. dożynkowa z podziękowaniem za plony w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach. Kazanie wygłosił proboszcz parafii - ks. Krzysztof Ziobrowski. Następnie korowód dożynkowy wraz z dożynkowym wieńcem i specjalnie na tę okazję wypiekanym, swojskim chlebem udał się na boisko szkolne.

Starostami dożynek byli Pani Maria Kurzyp i Sołtys wsi Bobolice Pan Roman Stępień. Wszystkim zebranym oficjalną część uroczystości umiliły taneczne występy najmłodszych. Tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem wprowadził w miły nastrój. Jedną z głównych atrakcji był pokaz maszyn rolniczych, który cieszył się powodzeniem szczególnie wśród tych najmłodszych uczestników dożynek. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna pod gwiazdami, która trwała do późnych godzin nocnych.

Sołectwo Brodziszów świętowało swoje dożynki w niedzielę 8 września 2013. Dożynki rozpoczęła msza święta dożynkowa w kościele w Brodziszowie, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Krzysztof Ziobrowski. Po zakończeniu mszy odpustowej z kościoła na wiejskie boisko przemaszerował dożynkowy korowód, na czele szli  Starościna i Starosta dożynek Pani Halina Nowak i Pan Władysław Grzegorz Kwiek, niosący wieniec i chleb; dalej delegacje mieszkańców, zaproszeni goście i mieszkańcy wsi należących do Parafii.

Sołtys Brodziszowa Pan Jerzy Nowak przywitał przybyłych na uroczystości. Słowo dożynkowe wygłosił także Burmistrz Ząbkowic Śląskich Pan Marcin Orzeszek. Starostowie dożynek przekazali sołtysowi, burmistrzowi oraz radnym chleb, którym przedstawiciele samorządu podzielili się z obecnymi.

Niecodziennym i wartym uwagi akcentem było poświęcenie nowej siłowni , powstałej w budynku przedszkola. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z nowo wyposażonej siłowni. Podczas uroczystego otwarcia każdy z obecnych mógł wypróbować sprzęt – najaktywniejszymi testerami okazali się najmłodsi uczestnicy święta plonów. Na nich też czekały dalsze atrakcje - pokazy strażackie i nauka obsługi sikawki strażackiej wywołały wśród dzieci wielką radość. Dorośli na zakończenie mogli pobawić się przy rytmach lokalnego zespołu -  „DZA LIVE” z Brodziszowa.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.