ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„To dziedzictwo twoje, poznaj strony swoje” - wycieczki z Biblioteką

05.08.2013
W ramach wakacji z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich, gdzie realizowany jest program „To dziedzictwo twoje, poznaj strony swoje” odbyły się kolejne wycieczki do miejsc, które warto poznać.

Najpierw uczestnicy odwiedzili Ziębice, gdzie przechodząc obok Bramy Paczkowskiej dotarły do Muzeum Sprzętu i Gospodarstwa Domowego. W kilku salach ratusza zobaczyły gabinet barokowy, kolekcje żelazek, szkła i broni oraz ekspozycję przedmiotów codziennego użytku z  XIX i początku XX wieku. Szczególne wrażenie na uczestnikach  wycieczki wywarły pierwsze pralki.

Kolejnym etapem zwiedzania ziemi ząbkowickiej był Klasztor w Henrykowie, gdzie dzieci zwiedziły sale klasztorne: Książęcą, Purpurową, Dębową i Papieską, jadalnię z przepięknie zdobionymi ścianami oraz Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Obecnie to bazylika mniejsza, pełniąca funkcję kościoła parafialnego,  jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek opactwa. Oprócz samych zabudowań klasztornych dzieci zobaczyły także mini zoo.

Tekst i zdjęcia: Biblioteka Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.