ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

I Ząbkowicki Piknik Średniowieczny już jutro!

16.05.2014
Serdecznie zapraszamy mieszkańców, turystów i gości na ząbkowickie planty zamkowe! W programie pikniku prezentacja rycerskich oddziałów, jarmark rzemiosła i rękodzieła średniowiecznego, pojedynki rycerskie, wielka bitwa o zamek oraz spektakl ognia. Będą emocje, muzyka i dobre jedzenie - nie może Was zabraknąć! 17 maja, godz. 9.30 - 22.00.

Piknik rozpocznie się odprawą dowódców i wymarszem wojsk na ząbkowicki rynek o godz. 9:30, gdzie nastąpi prezentacja uczestników pikniku średniowiecznego. Około 11:00 wszyscy przemaszerują na planty ząbkowickiego zamku, gdzie czas będzie wypełniony aż do 21:00 wieloma atrakcjami między innymi będzie to:  jarmark rzemiosła i rękodzieła średniowiecznego, zabawy plebejskie tj. bieg dam, pokaz tańców i mody średniowiecznej. Dla spragnionych mocnych wrażeń, rozegrają się emocjonujące pojedynki rycerskie podczas turnieju bojowego a  zręczność zostanie sprawdzona podczas turnieju łuczniczego. Kat Jurko z Nysy i Inkwizytor Waldemar z Bolkowa odtworzą realia historyczne „krwawego rzemiosła” poprzez  niecodzienną lekcję historii połączoną z dobrą zabawą z widzami.

Całość zwieńczy widowiskowa rekonstrukcja historycznej bitwy polsko-czeskiej z 1335 r. o ząbkowicki zamek, która rozpocznie się o godz. 19:00. Tuż po bitwie ok. godz. 20:45 odbędzie się efektowny spektakl ognia.

Podczas pikniku od 13:00 do 17:00, co godzinę będzie można zwiedzać ząbkowicki zamek z przewodnikiem. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ zamek już niedługo, ze względu na mający rozpocząć się III etap rewitalizacji będzie niedostępny do zwiedzania. Warto posłuchać  o latach świetności zamku, burzliwych dziejach, o tym co udało się wyremontować  podczas ostatnich 3 lat i to co zostanie zrobione na ząbkowickim zamku w kolejnych latach.

Gospodarzem Pikniku będzie Chorągiew Rycerska Księstwa Ziębickiego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.