ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Już w ten czwartek o godz. 18:00, zapraszamy na XIV Podwieczorek pod zegarem!

10.04.2012
Od października 2010 raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek w Izbie Pamiątek Regionalnych im. J. Glabiszewskiego odbywają się w naszym mieście kolejne spotkania pod zegarem. Mieszkańcy Ząbkowic, turyści oraz zaproszeni goście podczas tych spotkań mogą się zapoznać się z historią Ząbkowic, a także sztuką, nauką i kulturą. Mają temu służyć odczyty, wykłady, prezentacje muzyczne i pokazy wytworów pracy lokalnych twórców. Cel – ocalić od zapomnienia piękne karty historii naszego pięknego miasta i regionu. Na XIV czwartkowym Podwieczorku pod zegarem będzie mowa o ludności pochodzenia rumuńskiego, która osiedliła się na terenie powiatu ząbkowickiego.

W ramach programu przewidziano:

Wykład „Rumunia - Ludzie i kultura, etykieta i zwyczaje” - Ewy i Ignaca Pazdioarów

Wystawę fotografii pt.:  „Wspomnienia z wyprawy do Rumunii” Joanny Tofel i Piotra Zatylnego

Będzie można posłuchać muzyki rumuńskiej …. muzyczna niespodzianka.

Podobnie jak w muzyce węgierskiej duży wpływ na kształt rumuńskiej muzyki ludowej mają wpływ kapele cygańskie. Instrumentarium tych kapel, nazywanych taraf, opiera się na skrzypcach, cymbałach i kontrabasie. Najbardziej znanym na świecie muzykiem rumuńskim jest Gheorghe Zamfir.

W trakcie spotkania będzie można „skosztować kuchni rumuńskiej”, która jest bardzo dobra i różnorodna. Rumunia to królestwo mamałygi, ciorby de burta i mici.

Podwieczorki pod zegarem 2012 r. – z cyklu kulturowe spotkania  -  Iwona Aibin, Dorota Wrona

 „Dolny Śląsk był zawsze bogatym regionem położonym w centrum Europy, gdzie mieszały się wpływy interesów: Niemiec, Austrii, Czech i Polski. Burzliwość Dolnego Śląska, jego życia, przemiany i zdobyta przez nas wiedza o jego historii powodują, że dopiero teraz jesteśmy w stanie właściwie ocenić i zaakceptować historyczną, wielokulturową krainę, jaką jest Śląsk w samym sercu Europy. Po II wojnie światowej na Dolnym Śląsku zamieszkała ludność z całej Polski, np. z Krakowskiego, Kieleckiego, Rzeszowskiego oraz z Kresów Wschodnich - z Lwowa, Tarnopola ....
Była też mniejszość niemiecka, ukraińska, czy żydowska.  Na spotkaniach czwartkowych pod zegarem nawiązywać będziemy w tym roku do wielokulturowości całego Śląska, będziemy odwoływać się do historii, ale nie po to aby zatrzymać jej bieg, ale po to aby móc traktować ją jako przykład do naśladowania w dzisiejszych czasach.
Pamięć jest tym, co pozwala człowiekowi rozpoznać rzeczy dobre i odzielać je od złych. Mieszanka kulturowa Śląska jest bardzo dobrze widoczna w Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow  znanej bardziej jako Księga Henrykowska z 1241 r, czy też w samych nazwach Śląska pisanych w różnych językach jakimi posługiwali się dawni mieszkańcy tej krainy. Powodowała, że  mieszkańcy tej ziemi byli stale otwarci na to, co "obce" a przez zadomowienie uznali to za "swoje". Tak rodziła się mieszanka wzjajemnych wpływów i przenikania się co dobrze widać w zachowanych zabytkach kultury materialnej i duchowej. Przez wiele lat szczególnie po 1945 r. wstydzono się tych elementów zacierając ślady wielokulturowości, niszcząc fizycznie wszystko co niemieckie, żydowskie, czeskie etc. Na szczęście wiele się zmieniło i nie wszystko udało się zniszczyć z materialnego dziedzictwa wspólnej przeszłości.  Po 1990 roku możemy mówić o tym, co dobre i złe w kontaktach wielokulturowych, badać naukowo i czerpać z tego ogromnego dziedzictwa.
Parafrazując słowa Antoniego Kroha warto przypomnieć, że "tylko nie liczne wytwory kultury można dzisiaj przypisać bez zastrzeżeń do tego czy innego narodu: znacznie częściej niepodobna stwierdzić, kto co od kogo zapożyczył (...) Każdy naród dawał, każdy brał, księgowych przy tym nie zatrudniano".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.