ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Kreta okiem Michała Sikucińskiego – listopadowe spotkanie Klubu Globtrotera

29.11.2013
Spotkanie Klubu Globtrotera odbyło się w czwartkowy wieczór 28 listopada 2013 r. w Kawiarni Rynkowa w Ząbkowicach Śląskich. Prelekcję krajoznawczą pt. „KRETA – nie tylko plaże i palmy, czyli szlakiem E4 wzdłuż południowego krańca Europy” wygłosił Michał Sikuciński - członek ząbkowickiego oddziału PTTK.

Obecni w kawiarni entuzjaści podróży mogli zapoznać się z bogatą dokumentacją fotograficzną z kwietniowej wyprawy Michała Sikucińskiego, który podjął się wędrówki przez transeuropejski szlak pieszy E4, prowadzący m. in. przez górzystą część rejonu Chanii – drugiego co do wielkości miasta na Krecie.

Opowieść o wędrówce pochłonęła uwagę wszystkich przybyłych na spotkanie – prezentacja przeniosła słuchaczy do kreteńskich wiosek z kamiennymi domami i wąskimi uliczkami, poprowadziła przez wąwozy, jaskinie i górzyste niezmierzone przestrzenie. Podczas prelekcji znalazło się także miejsce dla zabawnych anegdot, które wywoływały uśmiechy na twarzach słuchających – m. in ciekawostka o pasterzach, wyciągających słupki z oznakowaniem szlaku w celu budowania zagród dla kóz czy owiec czy notorycznie ostrzeliwanie tablic i znaków informacyjnych przez mieszkańców Krety. Opowieści  z życia Greków opowiadane z przymrużeniem oka wprowadziły sympatyczną i miłą atmosferę.

Zazwyczaj wszystkim nam grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym kojarzy się z palmami, słońcem i plażą. Tymczasem prezentacja uświadomiła słuchaczom, że o wyjątkowości Krety decyduje specyficzne ukształtowanie terenu -  wysokie i strome góry.

Po kończeniu prezentacji każdy z obecnych mógł zadać pytanie. Głos zabrał także Stanisław Grochociński, który przedstawił słuchaczom osobę prelegenta – Michał jest pasjonatem pieszych wędrówek krajoznawczych dalekobieżnymi szlakami turystycznymi oraz wieloletnim przewodnikiem turystycznym po ziemi ząbkowickiej, w tym biegle posługującym się językiem niemieckim.

Klub Globtrotera przy Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śląskich i Ząbkowickim Ośrodku Kultury zaprasza na kolejne spotkanie 19 grudnia 2013 – tym razem głównym tematem prelekcji będą Alpy japońskie. Serdecznie zapraszamy!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.