ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Nowa atrakcja turystyczna w Gminie Ząbkowice Śląskie – Podziemna Trasa Edukacyjna w Sztolni „Robert”

09.08.2013
Tuż obok Ząbkowic Śląskich w dawnej Kopalni "Szklary-Huta", gdzie jeszcze w latach osiemdziesiątych wydobywano rudę niklu, została otwarta nowa atrakcja turystyczna Gminy Ząbkowice Śląskie - Podziemna Trasa Edukacyjna w Sztolni "Robert". Jest to jedno z pięciu miejsc w świecie, gdzie występują półszlachetne skały i minerały tj. chryzoprazy, opale, chalcedony.

Turyści wyposażeni w kaski i latarki oprowadzani są przez przewodnika po półkilometrowym odcinku sztolni, podziwiają niezwykłe bogacwo geologiczne kopalni. Zwiedzanie trwa ok. 45 min.

Już w średniowieczu wydobywano tutaj w celach zdobniczych i jubilerskich przepiękne zielone Chryzoprazy, mlecznobiałe Opale i brązowe Chalcedony. W późniejszym okresie zachwycał się nimi min. Fryderyk II król Prus, z którego polecenia wykonano z tych półszlachetnych minerałów cały wystrój tzw. sali chryzoprazowej w pałacu Sanssouci w Poczdamie.Również Johan Wolfgang Goethe - poeta i geolog, nie pozostawał obojętnym na piękno naszych kamieni. Jego zbiór Chryzoprazów można podziwiać w muzeum w Weimarze.Ozdoby niegdyś wykonane z szklarskich minerałów są eksponowane w największych muzeach świata: Luwrze, Btitish Museum i innych.W 1914 roku zostaje tutaj otwarta sztolnia "Robert" w której wydobywa się te minerały, oraz podstawowy surowiec - rudę Niklu, barwiącą skały na zielono. Sztolnia pomimo zawirowań historycznych pracuje nieprzerwanie do 1983 roku, w którym to zostaje ostatecznie zamknięta ai towarzysząca jej huta zlikwidowana.

Wejście do sztolni "Robert" znajduje się 30 metrów od drogi krajowej nr 8, w miejscowości Szklary - Huta, na trasie pomiędzy Wrocławiem, a Ząbkowicami Śląskimi i w kierunku Kudowa Zdr. Zwiedzanie sztolni "Robert" czynne jest od Wtorku do Niedzieli ( Poniedziałek nieczynne ), w godzinach od 9:00 - 17:00. Ostatnie wejście o godz. 16:15. Zwiedzanie jest dostępne dla osób indywidulanych, jak i dla zorganizowanych grup do 15 osób.
Dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 4), oraz szkolnym mogą zwiedzać pod opieką osoby dorosłej.
Zwiedzanie odbywa się pod nadzorem przewodnika.

Możliwość rezerwacji biletów pod telefonami:
tel. kom. 531 516 646
tel. siedziby firmy: 74 817 57 06
e-mail: kopalniaszklary@wp.pl
Ceny Biletów
Bilet normalny - 12 zł.
Bilet ulgowy (dzieci od lat 4, młodzież szkolna, emeryci, renciści ) - 8 zł.

Zachęcamy mieszkańcow gminy, szkoły, turystów do odwiedzenia tego niezwykłego i ciekawego miejsca.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.