ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Nowy dowód osobisty, ślub w plenerze oraz imiona obce dla dzieci - zmiany od 1 marca 2015 roku

27.02.2015
Od 1 marca wejdzie w życie nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Wprowadzi ona kilka istotnych zmian:

Po pierwsze, nowe dowody osobiste: W dokumencie nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście, skanu podpisu jak również informacji o adresie zameldowania. Oznacza to, że nie będzie potrzeby wymiany dowodu osobistego po przemeldowaniu. Każdy, kto złoży wniosek po o wydanie dowodu osobistego po 1 marca 2015 roku, otrzyma już nowy dokument tożsamości. Dotychczasowe dowody osobiste nie stracą jednak swojej wazności.

 

Drugą zmianą, będzie możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, o czym informowaliśmy szerzej TUTAJ.  W skrócie – ślub cywilny będzie można zawrzeć poza urzędem, pamiętając, że musi to być miejsce zapewniające zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich jej uczestników. Zorganizowanie takiej uroczystości będzie wiązało się z opłatą w wysokości 1 000 zł.

 

Trzecia zmiana dotyczyć będzie umożliwienie rodzicom nadawania dzieciom imion obcego pochodzenia, ale wciąż obowiązywał będzie przepis, że dziecku nadać można maksymalnie 2 imiona. Imię nie będzie mogło być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.