ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ząbkowicach Śląskich

12.11.2012
Obchody 94. Rocznicy Święta Niepodległości Ząbkowiczanie tradycyjnie uczcili pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę” na Placu Jana Pawła II. „Ufam, że obywatelska postawa: <>, zagości w każdym domu. Niech mottem naszych działań będą słowa wielkiego rodaka, patrona tego miejsca - Jana Pawła II: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna” – mówił Burmistrz Marcin Orzeszek.

Uroczystości rozpoczęły się o  godz. 12.00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym p.w. św. Anny z udziałem pocztów sztandarowych i Miejskiej Orkiestry Dętej. Mszę poprowadzili Dziekani Dekanatu Ząbkowice Śląskie Północ oraz Dekanatu Południe. Liturgię wzbogacał swoim śpiewem Chór Gloria.

Kolejno, po zakończeniu mszy, uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych z Miejską Orkiestrą Dętą na czele, wyruszył z Placu Kościelnego w kierunku rynku ulicą Grunwaldzką, docierając do pomnika „Poległym za Ojczyznę”, gdzie zgromadzeni w skupieniu odsłuchali Hymnu Państwowego w wykonaniu orkiestry. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Marcin Orzeszek, nawiązując do współczesnego, lokalnego patriotyzmu. Rys historyczny odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiła uczennica Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich – Karolina Jarosz.

Tradycyjnie – po programie artystycznym - przybyłe na uroczystość delegacje składały wieńce
i wiązanki pod pomnikiem. Hołd poległym za ojczyznę oddali: Burmistrz Marcin Orzeszek, Starosta Ząbkowicki Roman Fester, Radni Rady Miejskiej wraz z Przewodniczącym Andrzejem Dominikiem, Radni Rady Powiatu z Przewodniczącą Grażyną Orczyk, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, związków, szkół, instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie. Uroczystość zakończył mini koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.