ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Oficjalne obchody 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Ząbkowicach Śląskich

12.11.2013
Jedno z najważniejszych świąt państwowych – Święto 11-tego listopada, Odzyskania Niepodległości uroczyście obchodziliśmy w poniedziałkowe południe. To dzień, w którym powinno rozpierać w nas szczęście i radość z tego, że 95 lat temu nasi rodacy dokonali tego, co jeszcze kilka lat wcześniej było nieosiągalne. Nasza przeszłość zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii. Okazją do wyrażenia uczuć patriotycznych, czci i podziękowań za wywalczoną wolność była uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym p.w. św. Anny.

Mszę koncelebrował Ks. Prałat Marian Mądry w asyście księży z dekanatów: Ząbkowice Śląskie Północ oraz Południe. Rangę wielkiej uroczystości nadawała obecność pocztów sztandarowych, oprawa muzyczna ząbkowickiego Chóru Gloria i Miejskiej Orkiestry Dętej.

Tuż po Mszy Św. poczty sztandarowe i mieszkańcy razem przemaszerowali przy melodiach patriotycznych odgrywanych przez Miejską Orkiestrę Dętą pod pomnik Poległym za Ojczyznę.

Uroczystości pod pomnikiem Poległym za Ojczyznę rozpoczęły się przemówieniem Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka: „(…) Dzisiejszy patriotyzm to umiejętność podejmowania roztropnych i rozważnych decyzji, realizowanie potrzebnych inwestycji oraz podejmowanie dobrych inicjatyw na rzecz naszej gminy czy kraju. To także umiejętność docenienia tego, co mamy, dbałość o wspólnie mienie i dobro publiczne, nasz własny wkład w to, by było lepiej – nie zaś bezmyślna krytyka i negowanie (…);Często pochopnie i bezzasadnie wyrażamy negatywne opinie i niezadowolenie. Zachęcam, by spojrzeć na to z innej perspektywy, która pozwoli docenić pozytywne zmiany zachodzące w ostatnich latach w naszym otoczeniu w infrastrukturze społecznej, technicznej, w rozwoju sektorów gospodarki i przemysłu.(..) Tylko w duchu patriotycznym, wzajemnego wsparcia, zrozumienia i zaangażowania możemy budować silną gminę i społeczeństwo obywatelskie w wymiarze lokalnym. Dopiero na tym fundamencie możemy zacząć pracę nad zapewnieniem lepszej przyszłości naszemu i następnym pokoleniom.” 

Po przemówieniu rys historyczny odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiła uczennica Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich.

Ostatnim etapem oddania hołdu, było uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem - wieńce złożyli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych: Burmistrz Marcin Orzeszek, Radni Rady Miejskiej wraz z Przewodniczącym Andrzejem Dominikiem, Radni Rady Powiatu z Przewodniczącą Grażyną Orczyk i Wiceprzewodniczącym Jerzym Organiściakiem, Sekretarz Powiatu Józef Halarewicz, delegacjie kombatantów, sybirarków, organizacji społecznych, stowarzyszeń, związków, szkół, instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.