ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„Opowieści o nas... – historia lukrem malowana” – relacja z czwartkowego spotkania w Izbie Pamiątek Regionalnych

17.05.2013
Rozpoczął się sezon spotkań z kulturą w Izbie Pamiątek Regionalnych – w czwartek 16 maja 2013 Izba Pamiątek gościła Pana Jana Dykasa – właściciela najstarszej ząbkowickiej cukierni, który opowiedział swoją historię związaną z działalnością w cukiernictwie. Występy artystyczne, teatr, historia i słodki poczęstunek sprawiły, że atmosfera wieczoru była miła i przyjemna.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem teatralnym, w którym wystąpiła ząbkowicka młodzież. Fabuła opowieści przeniosła widzów do współczesnej ząbkowickiej cukierni, gdzie para zakochanych - przybyłych właśnie na kawę i ciasto – prowadzi dyskusję na temat atrakcyjności miasta. Ona – niezadowolona z pobytu i znudzona, nie chce dłużej zostać. On – zakochany w Ząbkowicach i mieszkańcach - namawia ją i przekonuje do pozostania. Sytuacja zmienia się gdy pojawia się głos Ducha Historii, który zabiera zakochanych w podróż do przeszłości i opowiada niesamowitą historię cukierni. Dziewczyna, oczarowana dziejami i historią, decyduje się zostać w mieście.

Pan Jan opowiedział o swojej pracy w cukierni, o ciężkich początkach funkcjonowania zakładu w czasach minionej epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz o współczesnym cukiernictwie. Zdradził też niektóre sekrety swoich wypieków – cała tajemnica ich niezwykłego smaku tkwi w naturalnym sposobie produkcji, bez dodatków substancji chemicznych i konserwujących.

Miłym akcentem była majowa niespodzianka przygotowana przez dzieci ze Świetlicy Środowiskowej im. Kubusia Puchatka, które po krótkim występie artystycznym wręczyły wszystkim obecnym bukiety polnych, majowych kwiatów.

Na zakończenie uczestników spotkania czekała wspaniała uczta – pachnące ciasto i babeczki z owocami z cukierni Pana Jana Dykasa rozeszły się w mgnieniu oka.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.