ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

"Pierwszy biznes - Wsparcie na Starcie”- pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowisk pracy dla bezrobotnych

30.06.2014
Celem Programu jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy. Resort pracy powierzył realizację Programu Bankowi Gospodarstwa Krajowego. BGK jeszcze w czerwcu planuje ogłosić przetarg na wybór pośredników finansowych dla wszystkich województw w kraju, którzy udzielać będą pożyczek w ramach II etapu Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Przewiduje się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w III kwartale br. a następnie ogłoszone zostaną nabory wniosków.

Założenia II etapu Programu

Obszar realizacji: cały kraj

Wybrani przez BGK pośrednicy finansowi udzielać będą:

 1. pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej przez niezatrudnionych i niewykonujących innej pracy zarobkowej:
 • absolwentów szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
 • bezrobotnych,
 • studentów ostatniego roku studiów.
 1. pożyczek na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy, przez:
 • osoby, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej,
 • podmioty, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 1 i 1a oraz ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.),
 • żłobki lub kluby dziecięce tworzone i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
 1. szkoleń i doradztwa dla osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności oraz dla osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej.

  Wartość pożyczek:
 • pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - do 20-krotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
 • pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego - do 6-krotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Pozostałe warunki, tj. oprocentowanie pożyczek (0,25 stopy redyskonta weksli NBP) oraz zwolnienie beneficjentów Programu z opłat i prowizji nadal będą obowiązywać.

Wszelkie aktualności dotyczące Programu będą publikowane na stronie: www.bgk.com.pl/wws.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.