ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Polsko-niemiecki projekt teatralny: Jadwiga Śląska- tajemnica ludzkiego ducha"

09.05.2012
Projekt zakłada stworzenie i wystawienie spektaklu pantomimy 4 spektakli z udziałem aktorów z Niemiec i Polski. Jeden ze spektakli odbędzie się w Henrykowie – Klasztor - 13.maja o godz.17:00.

 

Projekt  dotyczy losów Księżnej Jadwigi urodzonej w Niemczech w Andechs-Meran.  W XX wieku czczona jest jako patronka pojednania polsko-niemieckiego. Wszystkie miejsca prezentacji spektaklu były w przeszłości związane z osobą Księżnej Jadwigi.

"Jadwiga Śląska- tajemnica ludzkiego ducha" / „Hedwig von Schlesien - Geheimnis des menschlichen Geistes”. spektakl sięga odległych czasów, pano­wania księżnej Jadwigi (1178 - 1243) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana już za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu. A oto główny watek ...Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara.... Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkości, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Breughla, na tle średniowiecznej muzyki.

W spektaklu zwłaszcza w warstwie muzycznej obecne są na wskroś współczesne motywy muzyczne. Będąc dla młodych ludzi formą żywej edukacji. Główne przesłanie sztuki to: Nie ma takiego konfliktu, którego nie dałoby się rozwiązać i to od nas samych zależy…. Przyczyną wszelkiego zła we wszechświecie, jest fakt,  że jeden człowiek czy naród chce panować nad drugim………W spektaklu jest to ukazane na przykładzie prostego prozaicznego przykładu. Nie mniej mechanizm ten działa tak samo w skali globalnej. Są tu nie tylko sprawy mistyki widziane przez pryzmat optyki natchnionej. Ale twórców spektaklu interesują przede wszystkim aspekty natury ludzkiej, która nie zmieniła się od wieków. Spektakl projekt ujęty w formę średniowiecznego moralitetu nie dość, iż ukazuje w oryginalnej żywej formie ikonę polsko niemieckiego pojednania w bardzo trudnym czasie historycznym jakim było średniowiecze, to czyni to w sposób który przemawia mocno do współczesnego widza nie zależnie od wieku. Księżna Jadwiga jako postać absolutnie niezwykła tworzy pomost między kulturą Europy zachodniej a Polską rozdartą między dwoma kontynentami. Uważam że temat z punktu widzenia dzisiejszej polityki i etyki nie stracił nic na aktualności.

Józef Markocki
Reżyser ,aktor Physical Form Theatre

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.