ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Relacja z Konferencji "725 lat Ząbkowic Śląskich"

12.11.2012
Z okazji obchodów 725-lecia istnienia miasta, dnia 10 listopada 2012 w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom historycznym i kulturalnym, obejmującym okres od XVII do XX wieku. Organizatorem spotkania był Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich oraz Urząd Miejski.

Prezentowany program zawierał bogate i ciekawe treści z dziejów Ząbkowic i okolic. Jako pierwsza wystąpiła Pani Anna Grużlewska z Dzierżoniowa, przedstawiając prezentację o historii społeczności żydowskiej w Ząbkowicach Śląskich w XIX i XX wieku. Pan Leszek Antoni Nowak z Wrocławia opowiedział o tym, jak wyglądało życie kulturalne Ząbkowic w XIX w. Referaty prezentowali także:

Pani Ewa Pazdioara – o ząbkowickich stowarzyszeniach w XIX i XX wieku; Pan Kamil Pawłowski –
o muzealnictwie w Ząbkowicach Śląskich; Pan Jerzy Organiściak – rys i biografia najwybitniejszego malarza ząbkowickiego Bernarda Krause; Pan Sobiesław Nowotny – Ząbkowice Śląskie w okresie reformacji
i kontrreformacji; Pan Bartosz Grygorcewicz – o przemyśle i jego początkach na ziemiach ząbkowickich w latach 1945-1947.

Po zakończeniu wykładów, każdy z uczestniczących miał możliwość zadawania pytań na interesujące zagadnienia i tematy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.