ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Relacja z XVI Podwieczorku pod zegarem

15.06.2012
Wystawa rysunków autorstwa licealistki Agaty Dymały, wystawa rzeźb ceramicznych Agnieszki Ciszewskiej oraz recital poezji śpiewanej w wykonaniu Grzegorza Banaszka – to wszystko można było zobaczyć w jeden wieczór, podczas XVI Podwieczorku pod zegarem. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z tego niezwykłego czwartkowego spotkania.

Jako pierwszy swój talent odkrył przed uczestnikami podwieczorku Grzegorz Banaszek. Wprowadził wszystkich swoimi wspaniałymi, delikatnymi, relaksującymi utworami w radosny, sielankowy i lekki nastrój. Nikt nie spodziewał się, że taki talent muzyczny mieszka w Ząbkowicach! Pan Grzegorz mówił o sobie: „Urodziłem się o zachodzie słońca. Moja życiowa dewiza to "robić swoje". Lubię samotność i ciszę. Moje ulubione melodie to: polska: "Łobi jabi" - Voo Voo, zagraniczna: "Chariots of Fire" - Vangelis. Lubię jesień, a zwłaszcza późną jesień. (…)Przeżywam nieustanny zachwyt i radość muzykowania, za co jestem Bogu wdzięczny. Tworzę muzykę, za jaką tęsknię i jakiej mi brakuje. Przy pisaniu nowej piosenki zależy mi, by żyła swoim życiem i melodią. Muzyka, którą gram, kojarzy mi się z wędrówką, z ludźmi, z uczuciem, z pejzażami, z zadumą, z szukaniem i poznawaniem Stwórcy.”

To poeta i muzyk niezwykle wszechstronny. Pierwszą gitarę kupił w 1992 r. Dzięki Szymonowi, przyjacielowi z liceum, poznał muzykę rockową, natomiast innemu koledze z klasy, Adamowi, zawdzięcza to, że odkrył poezję śpiewaną. Na spotkaniach młodych i pielgrzymkach grywał wieczorami utwory Starego Dobrego Małżeństwa, Wolnej Grupy Bukowiny i innych zespołów.Z Szymonem Grzegorz założył po jakimś czasie własny zespół FAJRANT. W ciągu kilku lat istnienia FAJRANT zagrał wiele koncertów, przez zespół przewinęli się różni muzycy. Piosenki pisał i śpiewał Grzegorz. Niektóre z nich udało się zarejestrować, m.in. na płytach „… dopóki starczy sił…” (2001) oraz „Ja i ty” (2002). Nagrany w sierpniu 2004 r. wyłącznie przy akompaniamencie gitary akustycznej singiel "Wędrówki moje" stał się początkiem nowego, bardziej solowego etapu w działalności muzycznej Grzegorza Banaszka. Od 27 września 2004 r. dostępna jest jego nowa płyta zatytułowana „Jestem”, która powstała we współpracy z Jackiem Rzempołuchem. Na płycie znajduje się 10 utworów z gatunku ballady i poezji śpiewanej. 

Swoją rzeźbiarską twórczość przybliżyła też Agnieszka Ciszewska, artystka z wykształcenia, rzemieślnik i twórca z powołania: „Moja twórczość rzeźbiarska obejmuje różne formy: rzeźbę monumentalną, popiersia, płaskorzeźby, małe formy rzeźbiarskie; medale. Ponadto zajmuję się ceramiką.” Od 1 maja b.r. artystka organizuje warsztaty we własnej pracowni ceramicznej, którą otworzyła w jednym z pomieszczeń Twierdzy Srebrnogórskiej. Być może już niedługo także ząbkowicka młodzież i dzieci, niewykluczając dorosłych – będzie miała okazję polepić i poznać warsztat wypalania gliny pod okiem Pani Agnieszki.

Na koniec parę słów o swoim hobby opowiedziała licealistka Agata Dymała, młoda, utalentowana Ząbkowiczanka z pasją: „Rysunkiem zajmuję się od bardzo dawna, praktycznie od podstawówki. Na początku rysowałam dla przyjemności. Później, jako zadufana w sobie nastolatka, założyłam profil na digart.pl i tam spotkałam się z ostrą krytyką. I wtedy zaczęłam rysować, by udowodnić, że ludzie piszący „nie umiesz tego robić”, się mylą. Podszkoliłam swój warsztat i teraz znów mogę rysować dla przyjemności. Najchętniej zajmuję się końskimi i kocimi portretami, ale podejmuję się również próby portretowania ludzi.” 

Po wysłuchaniu artystów nadszedł czas na ucztę dla oczu – rysunki i obrazy Agaty budziły niemały podziw, podobnie jak artystyczne rzeźby Agnieszki. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć pysznego poczęstunku. Jednym słowem - uczta dla ciała i ducha.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.