ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Relacja z XVIII – JAPOŃSKIEGO - "Podwieczorku pod zegarem"

09.11.2012
W czwartkowy wieczór, w klimat sztuki i kultury japońskiej, obecnych na "Podwieczorku pod zegarem" wprowadziły: legenda polskiego karate - Pan Robert Sworek, pozostali zaproszeni gości oraz pyszny i egzotyczny poczęstunek wg przepisów z kraju kwitnącej wiśni.

Spotykamy się już po raz 18-ty  na czwartkowym spotkaniu pod zegarem, tym razem w wymiarze japońskim i historycznym” – powitała wszystkich prowadząca Jagoda Pazdioara, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Jako pierwszy wystąpił Pan Robert Sworek - żywa legenda polskiego karate, Prezes SHOTOKAN WORLD ORGANIZATION, którego opowieść o pobycie w japońskim mieście Gifu i przeżytych tam przygodach całkowicie pochłonęła uwagę zgromadzonych. Swoją opowieść Pan Robert wzbogacił o multimedialną prezentację złożoną ze zdjęć.

Kolejno prowadząca wraz z Magdaleną Wąż przedstawiły prezentację japońskiej formy poetyckiej HAIKU reprezentatywnej dla okresu Edo wg scenariusza opracowanego przez Panią Marię Kurzyp - polonistkę z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Każdy z obecnych został zaangażowany w napisanie własnego HAIKU, odnoszącego się do wrażeń odniesionych podczas uczestnictwa w podwieczorku. Efektem były piękne poetyckie liryki, które zostały odczytane pod koniec spotkania.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja sztuki składania papieru, pochodzącej z Chin, rozwiniętej w Japonii,  i dlatego uważanej za tradycyjną sztukę japońską – ORIGAMI. W tajniki origami wprowadzała Pani Małgorzata Szymańska – pedagog z Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 – Mateusz Wandzel. Szczególnie wdzięczne okazały się papierowe żabki, które po odpowiednim naciśnięciu wykonywały skoki.

Swoje słowo w temacie japońskiej formy sztuki użytkowej miała też Małgosia Piasek – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego. Posługując się prezentacją multimedialną opowiedziała o Japonii widzianej oczami Polaka: o ozdabianiu rycin i innych form sztuki użytkowej (MANGA), o muzyce słuchanej przez społeczność japońską, o sposobie spędzania ich wolnego czasu, formach rozrywki.

Niezwykłym gościem XVIII podwieczorku był Pan Czesław Zabiegło ze Złotego Stoku, który pokazał kolekcję broni japońskiej, własnoręcznie robionej i zdobionej. Pan Czesław para się kolekcjonerstwem japońskich zbroi i oręża rycerskiego od lat – przedstawione eksponaty to prawdziwe dzieła sztuki, a to tylko niektóre z bogatej kolekcji, jaką posiada. Podczas wystąpienia dał się poznać jako człowiek o wielkiej pasji i wiedzy. Przedstawił także jedyną polska publikację własnego autorstwa, opisującą zbrojenie ochronne japońskich wojowników.

Na koniec Pan Michał Rudnicki wraz z Panem Jerzym Organiściakiem zachęcili do obejrzenia wystawy o historii osadnictwa w Ząbkowicach Śląskich i przedstawili osoby, które udostępniły pamiątki i różne eksponaty.

Wszyscy goście, którzy wystąpili tego wieczoru, otrzymali z rąk Burmistrza Marcina Orzeszka upominki z Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina.

Najsmaczniejszy akcent tego wieczoru czekał na sam koniec. Przygotowane specjalnie na tę okazję egzotyczne potrawy przez Stowarzyszenie Klub Karate-Do, Panią Elę Wąż i Panią Maję Szafrańską zebrały wiele pochwał. Zupa z bambusa z grzybkami mun i makaronem ryżowym, zapiekane banany w cieście, schab w panierce sezamowej, sosy oraz japońska surówka szybko znikały talerzy.

Zapraszamy na kolejny podwieczorek pod zegarem już za miesiąc – 12 grudnia 2012 roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.