ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rok 2013 rokiem przewodnictwa turystycznego

28.01.2013
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanowił rok 2013 Rokiem Przewodników Turystycznych. Decyzja taka podjęta została z uwagi na fakt, że w 2013 r. przypada 200 rocznica wydania pierwszego patentu przewodnickiego na terenie obecnych ziem polskich.

Co ciekawe, miało to miejsce niedaleko nas – w Górach Stołowych, gdzie w 1813 r. ówczesny sołtys wsi Karłów (wówczas Karlsberg), Franciszek Pabel otrzymał od króla pruskiego  Fryderyka Wilhelma III wspomniany patent. Pabel w ten sposób stał się pierwszym, zawodowym przewodnikiem, być może nie tylko w na terenie dzisiejszych ziem polskich, ale i w Europie!!! 

Rok ma podkreślić także znaczącą rolę, jaką odgrywają przewodnicy turystyczni w upowszechnianiu krajoznawstwa, w edukacji pozaszkolnej a przede wszystkim w promocji walorów ziemi ojczystej.

W ramach Roku Przewodników Turystycznych odbędzie się szereg wydarzeń, z których najważniejsze to obchody 200 lecia przewodnictwa turystycznego, które odbędą się w Karłowie w dniach 31.05.2013 – 2.06.2013 r.

Co do naszego lokalnego podwórka to warto wiedzieć, że też czekają nas ciekawe wydarzenia. W dniu 14.04.2013 r. nasze Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK, które istnieje od 1967 r.,  będzie organizować rozpoczęcie sezonu przewodnickiego Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej w Bardzie. Tydzień później zapraszamy przewodników turystycznych i właścicieli biur turystycznych do Ząbkowic Śl. aby pokazać im nowości w ofercie naszego miasta: Miejską Trasę Turystyczną i ruiny zamku po I etapie rewaloryzacji. Po południu odwiedzimy także Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach, które zaczyna być powoli coraz bardziej znanym obiektem sakralnym na mapie Dolnego Śląska. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Koło Przewodników Terenowych i Sudeckich w Ząbkowicach Śl., liczące dzisiaj 42 przewodników z uprawnieniami dolnośląskimi, sudeckimi i praskimi jest jednym z najlepszych kół przewodnickich na Dolnym Śląsku. Tydzień temu przewodnicy wybrali swoje władze na następną, czteroletnią kadencję. Prezesem koła został wybrany kol. Jerzy Organiściak, wiceprezesi to kol. Robert Jachna i koleżanka Grażyna Przepiórka – oboje z Piławy Górnej oraz koledzy: Stanisław Korzępa i Andrzej Jurasz z Kamieńca Ząbkowickiego. W tym szczególnym dla przewodnictwa roku chcemy jako środowisko włączyć się w akcję pobudzenia zabkowiczan do uprawiania turystyki, jako kolejnej alternatywy spędzania wolnego czasu i poznawania uroków naszej ziemi. W niedługim czasie ukaże się katalog wycieczek, które chcemy w tym roku zaproponować mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Tak więc, zapraszamy do naszego biura PTTK przy Placu Jana Pawła II 1, tam, jeśli lubicie turystkę, na pewno znajdziecie Państwo coś dla siebie!!

 

Tekst: Jerzy Organiściak
Zdjęcia.: Bartosz Grygorcewicz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.