ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Spotkanie z Karoliną Jurecką

08.05.2014
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich gościła sybiraczka, poetka i działaczka polonijna - Karolina Jurecka.

Pani Karolina przekazała dla biblioteki pamiątki z dzieciństwa, z czasów deportacji do Kazachstanu, listy prywatne z czasów powojennych, pamiątki po krewnych uwięzionych w Starobielsku oraz swoje książki. W przygotowanym, specjalnie na tę okazję programie młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 zaprezentowała fragmenty „Dzienniczka Karolinki” oraz wybrane wiersze autorstwa Karoliny Jureckiej. Poetka opowiadała o tragicznych a zarazem niezwykle ciekawych losach swojej rodziny. W 1940 roku wraz z całą rodziną została wywieziona na Syberię. Po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego i pobycie na Bliskim Wschodzie została umieszczona w sierocińcu w osiedlu Valivade w Indiach. Kolejne burzliwe losy przywiodły ją do Anglii, gdzie do dziś mieszka. Każdy z obecnych wysłuchał tę historię z wielkim zainteresowaniem.

Burmistrz Marcin Orzeszek wręczył pani Karolinie pamiątkowy wizerunek Krzywej Wieży, dziękując za przybycie oraz za piękne spotkanie z mieszkańcami i czytelnikami. Natomiast z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza i Bibliotek burmistrz złożył na ręce dyrektor biblioteki Heleny Wolnik-Kliber najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pracowników.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.