ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Szlak Frankensteina - nowa atrakcja turystyczna

09.04.2014
Sezon turystyczny rozpoczęty! Oprócz zwiedzania Krzywej Wieży, zamku, Izby Pamiątek Regionalnych na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowość - Szlak Frankensteina z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy, na której przedstawiona będzie wstrząsająca historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuchu epidemii tragicznej w skutkach.

 „W mieście Frankenstein na Śląsku pojmano ośmiu grabarzy, wśród nich sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Ci po torturach w śledztwie zeznali, że sporządzali zatruty proszek i tenże kilka razy w domach rozsypywali, progi, kołatki i klamki u drzwi smarowali, przez co wielu ludzi zatruło się i poumierało. Poza tym w domach skradli wiele pieniędzy, a także obdzierali trupy, zabierając im opończe. Rozcinali także brzemienne kobiety i wyjmowali z nich płody, a serca małych dzieci zjadali na surowo. Tamże z kościołów kradli obrusy z ołtarzy, a z ambony ukradli dwa nakręcane zegary. To sproszkowali i używali do swych czarów. Pewien nowy grabarz pochodzący ze Strzegomia zhańbił w kościele ciało młodej dziewicy. Inni jeszcze różnie niesłychane i straszne czyny popełniali (...)”

Tak działalność zbrodniczej szajki opisana została przez Jerzego Kreß w gazecie „Newe Zeyttung” wydanej w Augsburgu w końcu 1606 roku. Dzisiaj, każdy kto odwiedzi Izbę Pamiątek Regionalnych będzie mógł wziąć udział w procesie i przenieść się do mrocznych czasów miasta Frankenstein.

Zapraszamy na pierwsze wiosenne spacery śladami legendarnego Frankensteina.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.