ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„SZLAKIEM SKALNYCH GRZYBÓW” – 82 Rajd Ziemi Ząbkowickiej

08.10.2012
W 82 Rajdzie Ziemi Ząbkowickiej i XX-tym integracyjnym rajdzie dla osób niepełnosprawnych udział wzięły 174 osoby. W ciągu dwóch dni: 06-07.10.2012 uczestnicy pokonywali dwie trasy: trasę Karłów-Wambierzyce i Karłów-Batorów. Organizatorem rajdu co roku jest zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Na Rzecz Dzieci Ziemi Ząbkowickiej.

Od 1993 r. w górskim rajdzie pieszym i w rajdzie dla osób niepełnosprawnych udział wzięło 9342 osób, w tym 839 osób niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja – 174 osoby zgromadziła dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu Gminy Bardo, Ząbkowice Śląskie i Ziębice. Nie zabrakło wolontariuszy, przewodników na czele z głównym organizatorem rajdu Witoldem Barylakiem oraz absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas wycieczki można było posłuchać ciekawych opowieści przewodników o historii Ziemi Kłodzkiej/Hrabstwa Kłodzkiego, Parku Narodowym Gór Stołowych, zagospodarowaniu turystycznymi i ochronie przyrody w Polsce. Głównym sponsorem tegorocznego rajdu było Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich.

Uczestnicy sobotniego rajdu pod profesjonalnym przewodnictwem i opieką wychowawców, kwatermistrzów oraz przewodników sudeckich wyruszyli z Gór Stołowych, pokonując trasę: Karłów-  Rozdroże Nad Skalnymi Wrotami- Szosa Stu Zakrętów- Skalne Grzyby- Adam i Ewa- Pielgrzym- Wambierzyce, kończąc w Skansenie „U Sołtysa” w Wambierzycach, gdzie pieczono kiełbaski przy ognisku i rozegrano konkursy. (Wyniki konkursu dostępne w linku poniżej). Dodatkową atrakcją było zwiedzanie skansenu, gdzie oprócz zbioru i wystawy maszyn rolniczych, wyposażenia domostw i warsztatów, rzeźb, wystawy minerałów znalazły się także nietypowe dla domowego zwierzyńca gatunki zwierząt, jak jelenie daniele, sarny, strusie, dzikie świnie, bażanty i kozy.

Niedzielny marsz odbył się przy nieco mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Wyznaczony szlak: Karłów- Lisia Przełęcz- Skalna Furta- Skały Puchacza- Złotno- Skała Józefa- Batorów został jednak pokonany z podniesioną głową. Choć zakończenie było mniej efektywne, bo w strugach deszczu w Batorowie na przystanku PKS, satysfakcja płynąca z udanego marszu nie zdołała popsuć nastrojów.

Wyniki konkursów

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.