ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Teatralny maraton w Ząbkowicach Śląskich – zapraszamy!

17.04.2015
Ruszają III Międzynarodowe Spotkania Teatralne pod hasłem „Teatr bez granic” – w dniach 16-19 kwietnia w Ząbkowicach Śląskich odbędą się niepowtarzalne spektakle i premiery. Wystąpią lokalne stowarzyszenia teatralne oraz zaproszeni goście – Teatr z Cervenego Kostelca, Grupa Teatralna Teaart Sławno oraz Teatr Od Dzisiaj z Bielawy. Emocje gwarantowane!

To propozycja zarówno dla kochających teatr jak i dla tych, którzy po prostu chcą ciekawie spędzić czas. Na plakacie harmonogram występów, poniżej krótkie opisy spektakli teatralnych.

„Wędrowcy” to sztuka w wykonaniu Teatru Zamku Frankenstein. Spektakl był grany na festiwalach w Polsce oraz w takich krajach jak Holandia, Anglia, Niemcy, Węgry, Szwajcaria czy Austria, gdzie zdobył nagrodę artystyczną na festiwalu Graz. Czas trwania: około 40 min. „Z mroku dnia pojawiają się ludzie powracający z odległych wędrówek życia .Powracają by jeszcze raz opowiedzieć co zostawili za sobą w nierealnym świecie pogoni za czymś nierealnym, na co czekają przez całe życie.  Spektakl jest wędrówką przez zakamarki ludzkich dusz w  szalonym tańcu poszukiwania szczęścia”  - komentuje fabułę Włodzimierz Butrym.

"Przewrót w Pikutowie" to pełen groteski, humoru i satyry spektakl przygotowany przez młodych aktorów ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki. To skondensowana wersja polskiej rzeczywistości ukazana w krzywym zwierciadle. Wyśmiewanie ludzkich wad, piętnowanie ludzkiej skłonności do robienia głupstw czy choćby pycha, plotkowanie i chęć przypodobania się są głównymi motywami spektaklu. Tytułowy Pikutów jest miejscowością jak każda inna. Mieszkańcy żyją swoim życiem, załatwiają swoje codzienne sprawy. Na tle tej spokojne miejscowości ukazują się nam zgoła odmienne  postacie : burmistrz, jego asystent Pan Śliczniakowski, córka i żona burmistrza. Każda z tych postaci przejęta jest rychłą wizytą ministra w ich spokojnym mieście. Wraz z rozwojem akcji będziemy świadkami jak każda pojawiająca się plotka odwraca do góry nogami przygotowania do wizyty ministra…

„Pitaval Ząbkowicki” – Stowarzyszenie Animatorów Kultury przedstawi kronikę kryminalną Ząbkowic Śląskich z lat 60. Rzecz dzieje się w dawnym internacie, nie brakuje dobrego humoru i zwrotów akcji. Scenariusz autorstwa Wioletty Narwojsz.

Projekt Ławeczka Czasu - nowa propozycja Teatru Prawdziwego, występującego tu jako Teatr Zamku Franknestein.  „Z dawnych czasów wyłaniają się postacie które niosą ławeczkę czasu na której widz może przysiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jest to nie zapomniane przeżycie dla widza, który wtapia się w niesamowity klimat postaci.”

„Odlot” to propozycja Teatru Od Dzisiaj (Bielawa) w reżyserii Rafała Smolińskiego. Scenariusz do przedstawienia przygotowała Inka Dowlasz. Spektakl opowiada historię dziewczyny, która notorycznie nie może się zmobilizować, żeby wyjść z domu do szkoły. Na dodatek wplątana jest w jakąś podejrzaną znajomość i narkotyki. Typowe perypetie okresu dorastania mogą jednak przerodzić się w dramat nieudanego życia. W którym momencie bić na alarm? Jakich użyć środków? W tle przedstawianych zdarzeń działa osobliwa postać. Postać ta jest rzeczywista w takim stopniu, w jakim rzeczywiste są nasze lęki i obawy. Nie widzimy lęku, nie widzimy naszych myśli, jednak skutki decyzji zrodzonych pod ich wpływem bywają dotkliwie i namacalne. Spektakl trwa ok. 90 minut.

Obejrzyj zapowiedź:

https://www.youtube.com/watch?v=pf-mbusI1Cc

„Nic nie jest tak jak wydaje się, że jest” to sztuka teatralna przygotowana przez Młodzieżowy Teatr „TeaArt” ze Sławieńskiego Domu Kultury. Przedstawienie utrzymane w konwencji teatru absurdu jest intelektualną łamigłówką i jednocześnie zabawą dla widza, który lubi stylistyczny eklektyzm, mieszanie i zabawę formą, stylem i słowem. Młodzi aktorzy znakomicie radzą sobie ze scenicznymi zadaniami kreując nierealną rzeczywistość z realistycznej przestrzeni. Bawiąc się sytuacjami budują postaci odrealnione, z pozoru nonsensowne i nierzeczywiste, ale z jakiegoś powodu znane nam z rzeczywistości. Pozorna niedorzeczność konsekwentnie zmierza do realnych, fundamentalnych pytań zadanych w finale sztuki. Warto zatem zobaczyć przedstawienie, aby je usłyszeć i znaleźć odpowiedź.

„Parady” – sztuka Stowarzyszenia Animatorów Kultury oparta o dzieło Wacława Potockiego z okresu baroku, złożona z czterech miniatur teatralnych w stylu komedii dell'arte – pełna groteskowości i humoru opowieść, która gwarantuje uśmiech na każdej twarzy.

„Kuchareczka i Generał” – to niespodzianka przygotowana przez aktorów z naszego miasta partnerskiego Cervenego Kostelca. Fabuła pozostaje tajemnicą, pewne jest to, że nasi czescy sąsiedzi rozbawią nas do łez.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.