ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ułatwienia dla obywatela w sprawach meldunkowych

04.02.2013
Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich informuje, że w dniu 31-12-2012r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1407) na mocy której wprowadzono szereg ułatwień w realizacji obowiązku meldunkowego m.in.:
  1. Wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu stałego można dokonać w urzędzie przy zgłaszaniu nowego miejsca zamieszkania. Oznacza to, że nie ma już kłopotliwej konieczności zgłaszania zmiany pobytu w urzędzie miasta bądź gminy, w którym poprzednio byliśmy zameldowani. Wymeldowania i zameldowania w nowym miejscu dokona jeden urząd (urząd w którym jest zgłaszany nowy pobyt).
  2. Przy załatwianiu spraw meldunkowych nie ma obowiązku podawania danych o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania do wglądu książeczki wojskowej.
  3. Formalności meldunkowych można załatwić przez ustanowionego pełnomocnika. Osoba taka musi posiadać pełnomocnictwo udzielone w formie pisemnej, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego.
  4. Zniesiono obowiązek meldunkowy na pobyt czasowy do 3 miesięcy Polaków, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.
  5. Zlikwidowano obowiązek weryfikowania wypełniania wpisu meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników. Do tej pory mieli to robić właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy.
  6. Zlikwidowano obowiązek meldunkowy wczasowiczów i turystów.
  7. Wydłużony został czas na zgłoszenie swojego pobytu z 4 dni do 30 dni.
  8. Zniesiono sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego przez obywateli polskich, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.