ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Uroczysta Akademia z okazji Dnia Wolności

09.06.2014
Dzień Wolności w Ząbkowicach Śląskich został uczczony wyjątkową akademią przygotowaną przez uczniów i nauczycieli z Publicznego Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zespół Santo. „Minione 25-lat -to najlepsze 25-lat w historii Polski, WOLNEJ POLSKI. Zatem niechaj nasze dzisiejsze spotkanie będzie gestem hołdu oddanym Tym, którzy zapoczątkowali te przemiany. Dziękuję za to, co zostało już zrobione. Zróbmy wszystko, aby po kolejnych 25 latach móc powiedzieć to samo.” – mówił burmistrz Marcin Orzeszek.

Na zaproszenie burmistrza do Ząbkowickiego Ośrodka przybyli radni pierwszej kadencji i działacze Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, osoby represjonowane, księża, burmistrzowie ostatniego 25-lecia, honorowi i zasłużenia dla Gminy Ząbkowice Śląskie, radni Rady Miejskiej wraz z przewodniczącymi, Starosta Ząbkowicki, radni Rady Powiatu oraz młodzież z ząbkowickich szkół.

Wspomnienie o tamtych czasach przytoczył także pierwszy Burmistrz Ząbkowic Śląskich Roman Miszkiewicz.

Program był interesujący, momentami wzruszający, humorystyczne skecze odnoszące się do wydarzeń sprzed ‘89 roku wywoływały uśmiechy na twarzach publiczności. Nie zabrakło prezentacji opartych na archiwalnych zdjęciach i filmów obrazujących ten ważny przełom w historii Polski. Całość przeplatana była występami zespołu Santo. Na zakończenie dzieci rozdały obecnym na sali gościom białe i czerwone goździki – symbol minionego PRL-u.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich jest polskim świętem, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2013 roku na pamiątkę 25. rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 r. Podczas akademii mogliśmy obejrzeć film na podstawie zdjęć pochodzących z archiwum Polskiej Agencji Prasowej współrealizowany przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Stocznię Gdańsk:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.