ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Wieczór autorski z pisarzem Hubertem Klimko-Dobrzanieckim w Ząbkowicach Śląskich

15.11.2013
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło Terenowe w Ząbkowicach Śląskich zorganizowało spotkanie z pisarzem i poetą Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, które odbyło się 14 listopada 2013 w Restauracji „Dolnośląska”. Obecność pisarza w mieście Krzywej Wieży i Frankensteina nie jest przypadkowa – autor wiąże swoją przeszłość z Ząbkowicami Śląskimi, gdzie w latach młodości uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego.

Dyskusję poprowadziła Pani Elżbieta M. Horowska. Na spotkanie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście. Pisarz opowiadał m. in. o swoim debiutanckim zbiorze opowiadań zatytułowanym „Stacja Bielawa Zachodnia” (2003 r.). Kolejne osiągnięcia to wydanie w 2006 roku pozycji "Dom Róży. Krýsuvík" , która nominowana była do nagrody Nike. W 2007 roku ukazały się trzy jego książki – „Kołysanka dla wisielca” i „Raz. Dwa. Trzy” oraz „Wariat”. Za "Wariata" Klimko-Dobrzaniecki otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, za "Kołysankę dla wisielca" - do Nagrody Mediów Publicznych "Cogito". W 2007 roku znalazł się również na liście kandydatów do Paszportów "Polityki". W 2009 opublikował autobiografię „Rzeczy pierwsze”.

Urodził się w 1967 roku w Bielawie na Dolnym Śląsku jako Hubert Dobrzaniecki (po ślubie połączył nazwisko z nazwiskiem żony). Po maturze spędził pewien czas w nowicjacie u palotynów, później dwa lata w seminarium duchownym w Koszalinie. Studiował teologię, potem filozofię w Poznaniu i Wrocławiu, filologię islandzką w Rejkiawiku. Przez dziesięć lat mieszkał w Islandii, gdzie wydał dwa tomiki wierszy w języku islandzkim. Publikował opowiadania w "Studium", "Czasie Kultury", "Twórczości", "Lampie", "Portrecie" i "Gazecie Wyborczej".

Źródło: http://culture.pl/pl/tworca/hubert-klimko-dobrzaniecki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.