ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2015
Pierwsza w Europie, druga na świecie po konstytucji amerykańskiej – 224 lata temu Sejm uchwalił przez aklamację ustawę rządową. Prawo, wyprzedzające swoją epokę na Starym Kontynencie. „ W swej umiarkowanej formie Konstytucja godziła całe społeczeństwo, była do zaakceptowania przez wszystkich” – mówił w swoim przemówieniu burmistrz Marcin Orzeszek. Było to coś niezwykłego, niespotykanego w ówczesnej Europie, która w zdecydowanej większości opierała się na rządach monarchii absolutnej.

W Ząbkowicach Śląskich w rocznicę uchwalenia Konstytucji odprawiono Mszę Świętą za ojczyznę w kościele pw. św. Anny. Celebrujący Mszę ksiądz prałat Marian Mądry przypomniał w wygłoszonej homilii o konieczności dbania o naszą ojczyznę, prosząc, aby to święto pozostało w świadomości każdego mieszkańca na dłużej. Po Mszy Świętej mieszkańcy i goście przeszli pod pomnik Poległym za Ojczyznę, gdzie swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. Burmistrz przypomniał o genezie uchwalenia Konstytucji, zaznaczając, jak istotne jest to wydarzenie dla każdego Polaka:

„Dzisiaj spoczywa na nas odpowiedzialność nie mniejsza niż na twórcach Konstytucji 3 maja. Nasze codzienne  decyzje nabierają coraz większego znaczenia, bo tak dużo w ostatnich latach osiągnęliśmy. Musimy zachowywać się racjonalnie, aktywnie, dokonywać mądrych wyborów. Tak, aby nikt nie zarzucił naszemu pokoleniu w przyszłości, że zaprzepaściliśmy dorobek cywilizacyjny Rzeczypospolitej i jej obywateli.”

Na placu Jana Pawła II krótki występ artystyczny zaprezentowali także uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem przez delegacje samorządowców, szkół oraz instytucji publicznych oraz koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, a także tradycyjne spotkanie burmistrza z kombatantami.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.