ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

XII Podwieczorek pod Zegarem

10.02.2012
W dniu 9 lutego 2012 roku, gdy na zegarze wybiła godz. 18 w Izbie Pamiątek Regionalnych odbyło się XII spotkanie z cyklu „czwartkowych spotkań pod zegarem”. Tematem przewodnim był karnawał, czyli nawiązanie do pięknego okresu zimowych balów, maskarad i zabaw.

Na początek przybyłym gościom została przybliżona krótka historia karnawału. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa „carnavale”.  Jego człony: caro – mięso i vale - żegnaj, oznaczają razem, w wolnym przekładzie, pożegnanie mięsa, a wraz z nim wszelkiego rodzaju uczt i zabaw oraz nieuchronne zbliżanie się Wielkiego Postu. Karnawał to czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli (6 stycznia) do wtorku zwanego kusym, poprzedzającym Środę Popielcową. Więcej historycznych informacji dot. Karnawału jak i dłuższy opis spotkania już wkrótce dostępne będą na stronie www.krzywawieza.eu. W czwartkowym spotkaniu udział wzięła  Kamila Wrona- uczennica  Szkoły Podstawowej Nr 3, która przepięknie zarecytowała dwa wiersze, pt.: „Gdyby Anioły chodziły do szkoły” i  „Luty”. Odbył się koncert zespołu Sierra Manta, który jest legendą Polskiego folku. Grupa powstała w 1987 roku, z inicjatywy kilku młodych ludzi zamieszkujących Ząbkowice Śląskie. Dzięki ich zaangażowaniu i chęci zatrzymania odchodzącej w niepamięć formy wspólnego muzykowania, powstał jeden z największych festiwali folkowych w Europie - Folk Fiesta , odbywający się  w przepięknych ruinach ząbkowickiego zamku. Sierra Manta we własnym programie prezentuje obecnie tradycyjne melodie z Peru, Boliwii, Ekwadoru, Argentyny, Kolumbii, Wenezueli i Kuby. Odmienny charakter każdego z w/w krajów powoduje iż koncert staje się egzotyczną podróżą od najdawniejszych czasów poprzez muzykę prekolumbijską aż do współczesności znanej dzięki takim standardom jak „Guantanamera".

Swoją obecnością zaszczycił Pana Zbyszka Szermera- muzyk, aktor, wokalista , który lirycznie zaśpiewał. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w 1975 r., Laureat Festiwalu Opolskiego w 1976 r. Związany od lat z Teatrem Miejskim, Stowarzyszeniem Twórców Sztuki, ZOK.

Przybyli goście mieli również okazje zobaczyć dwie wystawy fotograficzne dwóch miłych i utalentowanych Pań: Marty Kilian i  Magdaleny Halikowskiej. Pani Magdalena Halikowska -z. d. Ruszkowska urodziła się 5 stycznia 1977 roku w Łasku. Ukończyła Filologię Słowiańską ze specjalnością rosyjską na Uniwersytecie Wrocławskim. Mieszkała w Okupie Wielkim, od 2001 roku mieszka w Ząbkowicach Śląskich. Debiutowała w prasie w 1995 roku, jest współautorką almanachu poezji Na progu (1997). Wydała dwa zeszyty poetyckie: Przy struganiu wierszy (1995) i Mój zachwyt (1996), Impresje są debiutem książkowym autorki (2000). Należy do Stowarzyszenia "Las-Kolumna". Autorka zajmuje się również fotografią i rękodziełem artystycznym, dowodem tego był podarunek w kształcie serca, który został podarowany każdemu z obecnych. Pani Magdalena zaprezentowała zdjęcia  z opisem „IMPRESJE” oraz zaprezentowała własnoręcznie wykonane Anioły z masy solnej.

Pani Marta Kilian- absolwentka wrocławskich uczelni,  fotografia jest jej pasją, zaprezentowała zdjęcia z opisem „KARNAWAŁ”.

Taneczna niespodzianka została przygotowana przez szkołę tańca Hanny Zielińskiej.  Rąbek swojego talentu zaprezentowały dwie pary taneczne: „młodsza” Zuzanna Sztogryn i Szymon Białokryty oraz „starsza” Laura Badecka i Dominik Białowąs.                           

Organizatorzy dziękują Wszystkim gościom za liczne przebycie, mimo wielkiego mrozu i zapraszają na kolejne, które odbędzie się w  marcu. Szczególne podziękowania dla Pana Grzegorza Łęckiego z cukierni „Kolorowa”, mieszczącej się na ul. Armii Krajowej w Ząbkowicach Śląskich, bo to dzięki niemu Wszyscy mogli zajadać się słodkościami.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.