ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Zakończono pierwszy etap rewitalizacji ząbkowickiego Zamku

29.11.2012
Pierwszy etap rewitalizacji ząbkowickiego Zamku został zakończony. Wykonane prace związane z realizacją zadania pn. "Zabezpieczenie wieży bramnej i sklepień zamku w Ząbkowicach Śląskich w celu uniknięcia katastrofy budowlanej i udostępnienia zabytku dla zwiedzających" zostały zwizytowane przez Burmistrza Marcina Orzeszka wraz z zastępcą burmistrza Piotrem Miernikiem i skarbnikiem gminy Bożeną Kurczyną.

Zakres robót budowlanych obejmował:

- Odtworzenie i uzupełnienie ceglanych sklepień w wieży bramnej,  

- Udrożnienie i przywrócenie klatki schodowej wieży bramnej,

- Założenie trzech stropów żelbetowych w wieży bramnej na poziomach dawnych stropów wraz z wykonaniem tarasu nad ostatnią kondygnacją,.

- Odtworzenie i uzupełnienie attyki wieńczącej wieżę bramną,

-  Przywrócenie stolarki zamknięć otworów drzwiowych i okiennych,

-  Założenie dachu pulpitowego nad klatką schodową pokrytego łupkiem,

- Wykonanie wskazanych zabezpieczeń konstrukcyjnych w pozostałej części obiektu (kotwienia ścian skrzydła zachodniego, przemurowanie i uzupełnienie wskazanych łęków otworów),

Efektem wykonanych robót budowlanych jest odtworzenie funkcji użytkowej wieży bramnej.

Jestem przekonany, że etapowo rewitalizowany zamek będzie ważnym produktem turystycznym naszego miasta, który w połączeniu ze sztandarowym zabytkiem Ząbkowic Śląskich krzywą wieżą stanie się atrakcyjnym dla turystów punktem na mapie Dolnego Śląskamówi burmistrz Marcin Orzeszek.

Na zrealizowane zadanie Gmina Ząbkowice Śląskie pozayskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 400 000,00 zł. Natomiast na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej, architektonicznej i archeologicznej z Urzedu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie 40 000,00 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.