Pierwszy Teatr Miejski w Ząbkowicach Śląskich powstał w 1945 roku. Był to pierwszy teatr na Dolnym Śląsku. Działalność swą rozpoczął premierą rewii "Zdobywamy Ząbkowice Śląskie" dnia 7 lipca 1945 r. w reżyserii Z. Klucznika.
Aktorzy i animatorzy tegoż teatru to:
- B. Zieliński - Absolwent Uniwersytetu J.Kazimierza we Lwowie;
- St. Majkowski - poeta i publicysta;
- I. Bryza - autorka utworów dla dzieci;
- W. Pelczerowa - późniejsza śpiewaczka Opery we Wrocławiu;
- Z. Klucznik - reżyser teatru;
- J. Tesler - aktor;
- Z. Żygadło - aktorka;
- L. Brajter -aktor (późniejszy dyrektor ZOK).
Na przestrzeni lat 1945-50 powstało 40 premier. Teatr Miejski mieścił się w budynku Ząbkowickiego Ośrodka Kultury do 1950 roku, od tego roku, bowiem rozpoczęto remont budynku, a siedzibą teatru została obecna grota w ratuszu miejskim. Po trwającym wiele lat remoncie, budynek przeznaczono na działalność kulturalną, ale teatr już przestał istnieć. W 50 rocznicę powstania Teatru Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich, reaktywowano jego działalność premierowym przedstawieniem sztuki G.Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej".
Założycielem, reżyserem oraz scenografem tegoż teatru jest Józefa Grzęda przy wydatnej pomocy nauczycielek p. E. Czeleń i p. E. Wolińskiej. Teatr cieszy się uznaniem publiczności nie tylko ząbkowickiej. Duże uznanie wzbudził również swoim występem w Cervenym Kostelcu (Czechy), mieście partnerskim Ząbkowic Śląskich.
Do chwili obecnej zespół aktorski wystawił następujące spektakle:
- "Moralność Pani Dulskiej" - G. Zapolskiej, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Ożenek" wg M. Gogola, - reżyseria: Józefa Grzęda, Aleksander Greczanowski, scenografia: Krystyna Kożuszko
- "Lekarz mimo woli" - Moliera, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Soplicowo" - A. Mickiewicza, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Tato, tato, sprawa się rypła" - R. Latki, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Lekarz mimo woli" (II wersja) - Moliera, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Zemsta" - A. Fredy, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda
- "Tango" - S. Mrożka, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda.