ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

1 833 858 zł na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

06.02.2024
Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała dofinansowanie w wysokości 78 948,00 zł w ramach programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024 oraz w ramach programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" - 1 754 910,00 zł. Oba programy realizowane są w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Z programu "Opieka wytchnieniowa" skorzysta 12 osób (w tym 4 dzieci), a z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnościami – 91 (w tym 1 dziecko).

Program "Opieka wytchnieniowa" jest adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tymi osobami. Program adresowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jego celem jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Program realizować będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, osiedle XX-lecia 52, 57-200 Ząbkowice Śląskie, tel. 74 815 38 54.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.