ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

15 sierpnia koncert Chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Bardzie

13.08.2015
Już 15 sierpnia o godz. 19.00 w bardzkiej Bazylice Mniejszej zabrzmią głosy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z towarzyszeniem organów oraz solistów Joanny Moskowicz (sopran), Magdaleny Kulig (mezzosopran), Rafała Żurakowskiego (tenor) i Janusza Żaka (bas). Koncert poprowadzi dyrygent Mirosław Maciej Banach, natomiast na organach zagra Krzysztof Anczyk. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Wykonany zostanie koncert z muzyką sakralną Stanisława Moniuszki - Msza Piotrowińska - wykonanie premierowe – oraz Msza Es-dur.

„Msza Es-dur” została skomponowana na kwartet solistów, chór mieszany i organy do tekstu łacińskiego. Moniuszko skomponował ją w 1865 roku z okazji objęcia stanowiska dyrektora warszawskiego konserwatorium przez fenomenalnego polskiego skrzypka Apolinarego Kątskiego. Ponieważ Moniuszko współpracował z uczelnią - prowadził chóry i wykłady z chóralistyki, postanowił przyjęcie stanowiska przez kolegę uczcić specjalną kompozycją.

Na znajdującym się w archiwum Towarzystwa Muzycznego w Warszawie rękopisie "Mszy Es-dur", widnieje napis skreślony ręką Moniuszki: "dla uczniów i uczennic Instytutu Muzycznego na pamiątkę wspólnej pracy: 8 maja 1865". Prawykonanie "Mszy Es-dur" odbyło się w warszawskiej katedrze św. Jana, 26 listopada 1865 roku, siłami Instytutu Muzycznego. Dzieło zrodzone w przypływie nadzwyczajnej weny twórczej autora, jest zaliczane do najlepszych utworów sakralnych powstałych w połowie XIX stulecia w Europie.

Msza Piotrowińska to premierowe wykonanie utworu Stanisława Moniuszki – tym ciekawsze, że w języku polskim.

Ta ośmioczęściowa msza ma polski tekst Justyna Wojewódzkiego. Jest prosta wyrazowo i wykonawczo (Moniuszko napisał ją podobno w cztery dni). W Credo występują elementy ilustracyjne (przy słowach "ukrzyżowani mordercy Jezusa", "runęła złość piekielna", "swego Anioła"). Agnus Dei początkowo frapuje ciekawym tkaniem rozłożonych muzycznych warstw, jednak wieńczą je pogodne zwrotki chóru - jakby zgromadzenia wiernych.

Moniuszko, przez lata czynny organista kościelny, chyba taki jedynie cel upatrywał w komponowaniu mszy: do wykonania w świątyni razem z wiernymi. Co znamienne, tylko Msza Piotrowińska, począwszy od pierwodruku bywa określana utworem na głosy solowe, chór mieszany i organy, natomiast jej poprzedniczkom. Moniuszko z wielką zręcznością operuje zmianami faktury jako środkiem modlitewnej ekspresji. Z chórów tutti wyodrębnia grupy męskie i żeńskie, w licznych taktach Mszy Piotrowińskiej głosom pozwala brzmieć a cappella, solistom dodaje kontrapunkty.

Warto dodać, iż Zespół Śląsk wystąpi w Bardzie już po raz trzeci i dotychczas cieszyły się jego koncerty niezwykłą popularności – w sumie koncertów wysłuchało ponad Trzy tysiące osób.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Organizatorami jest Parafia Rzymsko-katolicka pw. NNMP w Bardzie i Gmina Bardo.

Koncert  współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie, Gminę Bardo i Parafię Rzymsko-katolicką pw. NNMP w Bardzie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.