ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

99 rocznica odzyskania niepodległości

13.11.2017
Polska 11 listopada 1918 roku powróciła na mapy Europy i świata. Po ponad wiekowej niewoli odzyskaliśmy niepodległość. W minioną sobotę obchodziliśmy już 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gminne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, skąd uczestnicy przeszli pod Pomnik Poległym za Ojczyznę, gdzie swoje przemówienie wygłosił burmistrz Marcin Orzeszek. Następnie delegacje kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, szkół i instytucji złożyły pod pomnikiem kwiaty. W uroczystościach gminnych wzięli udział parlamentarzyści: Monika Wielichowska i Wojciech Murdzek.

Poniżej tekst tegorocznego przemówienie Marcina Orzeszka, Burmistrza Ząbkowic Śląskich:

 

Dostojne Poczty Sztandarowe,

Szanowni Państwo,

            Święto Niepodległości w każdym kraju jest dniem wyjątkowym, a zwłaszcza dla nas, Polaków, jest to dzień, którego nigdy nie można zmarginalizować. Wiele pokoleń Polaków oddało swoje życie, abyśmy mogli dzisiaj żyć w Wolnym i Suwerennym państwie. W przyszłym roku minie 100 lat od dnia, w którym po ponad wiekowej niewoli Polska wróciła na mapy świata i Europy. To dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dzisiaj my, Polacy, robimy z wolnością i swoim patriotyzmem?

            Dawniej patriotą był człowiek gotowy oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny, głównie uczestnik bitew na rzecz swego kraju, ale patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń. Jest się nim także na co dzień -  wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, godło, hymn, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach  - jak chociażby o tej - 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyzm to miłość, a miłość to wierność i działanie w służbie Ojczyzny. Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedział, że „Powołanie do wolności łączy się z obowiązkiem zrozumienia, że wolność to nie samowola, ale jest to zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru, decydowania.”  Wolność jednego kraju nie może opierać się na nienawiści do innych i zamykaniu swoich granic, bo wtedy traci swoje prawdziwe znaczenie. Możemy się szczycić swoim pochodzeniem, bo Polak nie ma się czego wstydzić przed innymi narodami. Ale musimy równocześnie szanować innych ludzi, inne narody i kraje pokazując, że Wolny Polak, to także Wolny Europejczyk.

            Bardzo ważne jest, abyśmy budowę Wolnej Polski i wychowanie patriotyczne naszych dzieci prowadzili w naszej lokalnej społeczności – w każdym mieście, gminie, powiecie. Jeżeli chcemy przekazać przyszłym pokoleniom kraj wolny i niezależny, musimy pamiętać o budowie jedności i wspólnoty obywatelskiej. Nie powinna mieć dla nas znaczenia przynależność partyjna, światopogląd czy wyznanie – liczyć musi się przede wszystkim dobro naszej gminy, a tym samym dobro Polski. Silnego państwa, prężnie rozwijającego się miasta nie zbudujemy na oczernianiu innych, obrażaniu i dzieleniu na lepszych i gorszych. Jedynie kierując się zasadą wzajemnego poszanowania, będziemy mogli pozostawić po sobie lepsze Ząbkowice Śląskie i lepszy kraj niż sami zastaliśmy. 

            Szanowni Państwo, świętując 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chciałbym, aby towarzyszyły nam słowa Ludwiga van Beethovena: „Należy czynić wszystko najlepiej, jak to możliwe; kochać wolność nade wszystko i nigdy nie zdradzać prawdy.”

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.