ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

700 lat fundacji cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy

21.10.2019
Cerkiew prawosławna w Ząbkowicach Śląskich w minioną niedzielę gościła wyjątkowe wydarzenie – 700-lecie cerkwi św. Jerzego (dawny kościół Bożogrobców). Uroczystości rozpoczął molebień dziękczynny, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy, Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, po którym odbyła się krótka prelekcja dotycząca historii świątyni. Następnie burmistrz Marcin Orzeszek podziękował za organizację tego wydarzenia:

„Jestem zaszczycony, że mogę w tym ważnym, historycznym dniu wyrazić swoja radość i pogratulować tego pięknego jubileuszu. 700-lecie to jedynie odrobinę mniej niż mają Ząbkowice Śląskie, ale na tyle dużo abyśmy mogli w piękny i uroczysty sposób ten dzień świętować. Tak liczna obecność to wyraz szacunku i uznania - nas mieszkańców Ząbkowic Śliskich i wszystkich gości, którzy to miejsce uważamy za nasze wspólne, i niech tak będzie również przez kolejne lata” – powiedział Marcin Orzeszek. 

Po prelekcji odbył się koncert chóru „Oktoich” pod dyr. ks. Grzegorza Cebulskiego. Chór wykonał szereg utworów muzyki cerkiewnej, wprowadzając słuchaczy w głębię prawosławnej mistyki i doświadczenia modlitewnego piękna. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.