ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Gmina Ząbkowice Śląskie w ebooku „Czyste, Zielone Miasta w Polsce”

25.04.2023
Projekt ebooka „Czyste, Zielone Miasta w Polsce” to przewodnik po „zielonych” miastach, czyli publikacja ukazująca walory przyrodnicze polskich miast oraz ekologiczne działania podejmowane przez władze samorządowe i samych mieszkańców.

Działania Gminy Ząbkowice Śląskie zostały opublikowane na stronie 32 i 33, które prezentujemy poniżej. Oficjalnie publikacja została zaprezentowana 22 kwietnia br., w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to podsumowanie 1. edycji projektu „Czyste, Zielone Miasta", do której zostaliśmy zaproszeni w ubiegłym roku.

Gmina Ząbkowice Śląskie od lat prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza.Oprócz corocznych nasadzeń drzew i krzewów w ramach akcji ZIELONA GMINA, politykę proekologiczną realizujemy poprzez pozyskanie środków na   wymianę starych, nie ekologicznych źródeł ciepła  w lokalach mieszkalnych oraz w domkach jednorodzinnych co w efekcie pozwoli  redukować niską emisję. W celu poprawy jakości powietrza i komfortu mieszkańców Gmina  kupiła  zeroemisyjny  elektryczny tabor  autobusowy do obsługi Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” . Cztery autobusy elektryczne kursują od początku tego roku. Obecnie do 21 miejscowości na terenie Gminy można dotrzeć dzięki  autobusom komunikacji publicznej. Są to  nowoczesne niskoemisyjne autobusy marki Solaris Urbino 12 hybrid. W Ząbkowicach Śląskich jest naprawdę zielono, a mieszkańcy mogą korzystać m. in. z uroków tutejszego parku im. Sybiraków oraz zrewitalizowanych parków przy ul. Żeromskiego i ul. Powstańców Warszawy z urokliwym oczkiem wodnym i siłowniami zewnętrznymi. Mieszkańcy mogą spacerować na terenie plant zamkowych, które  porośnięte są piękną  lipową aleją drzew pomnikowych. Dzięki  rewitalizacji podwórek  centrum miasta zazieleniło się pięknymi drzewami i krzewami. Gmina organizuje liczne  konkursy ekologiczne w mediach społecznościowych a dla najmłodszych zajęcia w Akademii Przyrody w  Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki.

Miło nam, że jesteśmy inspiracją do proekologicznych działań dla innych miast.

Całą publikację można pobrać pod linkiem: 

https://www.programczystapolska.pl/artykul/ebook-czyste-zielone-miasta-w-polsce-wyrusz-z-nami-w-zielona-podroz/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.