ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Kolejne dofinansowanie dla Mieszkańców z niepełnosprawnościami

07.01.2022
Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała dofinansowanie w wysokości 78 336,00 zł w ramach programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” oraz w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - 1 358 946,00 zł. Oba programy realizowane są w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Z programu „Opieka wytchnieniowa” skorzysta 8 osób, a z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnościami - 54.

Program „Opieka wytchnieniowa” jest adresowany do  osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz  dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności,  których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami. Program adresowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jego celem jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Program realizować będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, osiedle XX-lecia 52, 57-200 Ząbkowice Śląskie, tel. 74 815 38 54

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.