ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Świętowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Ząbkowicach Śląskich

14.11.2018
W Ząbkowickim Ośrodku Kultury w piątek, 9 listopada rozpoczęto świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyła się uroczysta szkolna akademia. Na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego. Podczas występów nie zabrakło patriotycznych pieśni, wierszy i polskich tańców, przeplatanych krótkimi filmami. Łącznie na scenie zaprezentowała się ponad setka młodych artystów, a program artystyczny przygotowali nauczyciele z poszczególnych placówek.

Jeszcze w ten sam dzień odbył się Koncert dla Niepodległej. W pierwszej części na scenie zaprezentował się chór dziecięcy i młodzieżowy ze Szkoły Muzycznej „Casio” w utworach: Pierwsza Brygada, Tu wszędzie jest moja ojczyzna, Ballada o ojczyźnie, Dziś idę walczyć mamo, O mój Rozmarynie, Ej dziewczyno, Dziewczyna z granatem w ręce, Uwierz Polsko, Tango na głos i orkiestrę. Następnie zgromadzeni posłuchali półgodzinnego recitalu w wykonaniu Katy Carr - brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia. W wielkim finale wystąpili wszyscy razem w utworze Pierwsza Brygada. Tego wieczoru swój debiut miał chór Frankenstein Singers.

Następnego dnia w sobotę, 10 listopada odbył się Ząbkowicki Bieg Niepodległości. Około dwustu osób wzięło udział w biegu na dystansach 10 km i 5 km. Na koniec odbył się także Bieg Patrioty na dystansie 2018 metrów, w którym wzięli udział zarówno dzieci jak i dorośli. Każdy z uczestników biegu otrzymał okolicznościowy medal, a najlepsi na dystansach 5 i 10 km dodatkowo puchary. O godz. 18 ponownie w Ząbkowickim Ośrodku Kultury miał miejsce wyjątkowy koncert patriotyczny pt. „Kocham Wolność” w wykonaniu zespołu Chłopcy z Placu Broni.

W trzeci dzień obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Ząbkowicach Śląskich zainaugurowała msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Anny. Po eucharystii uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległym Za Ojczyznę. Swoje przemówienie wygłosił tam burmistrz Marcin Orzeszek. Następnie delegacje organizacji kombatanckich, samorządowców, szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.