ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Wiwat 3 Maj!

06.05.2019
Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęło już 228 lat. W miniony piątek tradycyjnie wspólnie świętowaliśmy uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Anny, skąd wyruszył pochód pod pomnik Poległym za Ojczyznę, gdzie swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. Nawiązał w nim do mądrości, którą kierowali się nasi przodkowie zauważając, że w dzisiejszych czasach i stojących przeciw nam poważnym problemom społecznym potrzebna jest również tak wielka mądrość. Ta sama, którą kierowaliśmy się 15 lat temu decydując o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Następnie odbyło się składanie kwiatów pod pomnikiem Poległym za Ojczyznę przez delegacje kombatantów, inwalidów wojennych, sybiraków, samorządowców, organizacji pozarządowych i partii politycznych.

Pełna treść przemówienia burmistrza Marcina Orzeszka z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

Szanowni Państwo,

228 lat temu w naszym kraju uchwaliliśmy pierwszą w Europie Konstytucję. Polska zadziwiła wtedy cały kontynent. Byliśmy drugim na świecie  państwem, w którym spisano nowoczesną ustawę zasadniczą. Stworzona została w duchu wartości demokratycznych i sprawiedliwości społecznej, czyli tych wartości, które stoją obecnie u podstaw każdego, praworządnego państwa. 

Konstytucja 3 Maja była świadectwem mądrości naszych przodków. Mądrości, która jest niezwykle potrzeba również dzisiaj. Tej samej, która 15 lat temu pozwoliła nam podjąć wspólną decyzję o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dziś widzimy, jak dobry to był czas tak dla Polski jak i dla naszej Gminy Ząbkowice Śląskie. Inwestycje takie jak rewitalizacja Parku Miejskiego im. Sybiraków, modernizacje i remonty dróg, świetlic wiejskich, kamienic i wiele innych projektów stymulują rozwój gospodarczy i zmieniają naszą Małą Ojczyznę.

Środki europejskie na zadania edukacyjne, wyposażenie szkół czy kursy i szkolenia zawodowe mają znaczący wpływ na nasze społeczeństwo. Gdyby nie ta mądrość Polaków, którzy poparli przystąpienie Polski do Unii, z pewnością o wiele trudniej byłoby nam prowadzić skuteczne działania na rzecz rozwoju Gminy Ząbkowice Śląskie.

Ta sama mądrość potrzebna jest nam również i dzisiaj. Zobaczmy, ile problemów społecznych dotyka nas w ostatnich latach. Dzielenie ludzi i ocenianie poważnych problemów społecznych ze względu na poglądy polityczne. Wszechobecny hejt, będący niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem społecznym, które pozwala na bezkarne i często bezpodstawne obrażanie ludzi, prowadzi do wzrostu agresji i mowy nienawiści w życiu publicznym.

Trzeba zacząć budować polską politykę tak, jak ją prowadzimy w Gminie Ząbkowice Śląskie - otwartą i życzliwą dla wszystkich, szanującą każdego obywatela, bez dzielenia na zwolenników tej czy innej partii, bez względu na wyznanie czy kolor skóry. Głęboko wierzę w to, że ta mądrość, która od zawsze była w naszym narodzie, zwycięży.

Przecież dzięki niej, a także  dzięki patriotyzmowi i poświęceniu wielu pokoleń Polaków od niemal 30 lat żyjemy w wolnym, demokratycznym Państwie. Nasz kraj, dzięki między innymi członkostwu w Unii Europejskiej rozwija się, zadziwiając świat tempem, w jakim podnieśliśmy się po okresie komunizmu. Mamy obowiązek kontynuować ten rozwój w duchu praworządności i społeczeństwa obywatelskiego. Wznieśmy się ponad podziały i prywatne interesy. Razem Budujmy Wspólną Przyszłość Europy, Polski i Gminy Ząbkowice Śląskie, dokonajmy wielkich i ważnych wyborów w wyborach europejskich już w maju, ale również na jesień w wyborach parlamentarnych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.