ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Wnioski o zakup preferencyjny węgla dostępne od poniedziałku 14.11.2022 r.

10.11.2022
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. z 2022 poz. 2236) Gmina Ząbkowice Śląskie przystąpiła do zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do dnia 31 grudnia 2022r.

Kto może złożyć wniosek?

Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego tj. m.in. osoby, którym wypłacono dodatek węglowy lub które złożyły wniosek o dodatek węglowy i został on pozytywnie rozpatrzony. W przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym spełniająca warunki uprawniające do dodatku węglowego, która nie złożyła wniosku o wypłatę tego dodatku, weryfikacja wniosku o zakup jest dokonywana, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków.

 

Ile można zakupić paliwa stałego?
Dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego przysługiwać będzie 1,5 tony węgla do 31 grudnia 2022 r. i 1,5 tony od 01 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r.

 

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o zakup preferencyjny węgla składa się na piśmie w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich, zgodnie z obowiązującym wzorem wniosku (zamieszczonym poniżej oraz dostępnym do pobrania w Urzędzie w Biurze Obsługi Interesanta), lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (eurzad.zabkowiceslaskie.pl/ adres skrzynki podawczej ePUAP:/gzab/skrytka). W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup opatruje się podpisem zaufanym.

 

Sposób zapłaty za węgiel i termin odbioru węgla

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po zapewnieniu dostawy węgla przez wskazaną gminie spółkę węglową, wnioskodawca zostanie poinformowany o sposobie płatności oraz przewidywanym terminie odbioru węgla wraz ze wskazaniem składów węgla na terenie gminy Ząbkowice Śląskie.

 

Jakie koszty poniesie wnioskodawca w związku z zakupem węgla?

Gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto za tonę paliwa stałego. Do ceny paliwa stałego nie wlicza się kosztów transportu węgla ze wskazanego składu węgla, mieszczącego się na terenie gminy, do gospodarstwa domowego. Cenę transportu określa każdorazowo skład węgla. Dopuszcza się również odbiór węgla własnym transportem, po uprzednim ustaleniu terminu i zasad odbioru ze składem węgla.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu – wegiel@zabkowiceslaskie.pl lub tel 74 8 165 346 w godzinach pracy Urzędu.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.