ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Krzywe Wieże wręczone po raz V

13.03.2019
Ząbkowickie Krzywe Wieże to doroczne, prestiżowe wyróżnienie Burmistrza Ząbkowic Śląskich. We wtorek, 12 marca odbyła się już V Gala Ząbkowickich Krzywych Wież. Burmistrz Marcin Orzeszek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Dominikiem wręczyli Laureatom i Wyróżnionym statuetki w 9 kategoriach: Przedsiębiorca Roku, Rękodzieło Artystyczne i Produkt Regionalny Roku, Nauczyciel na Medal, Uczeń na Medal, Sportowiec Roku, Artysta Roku, Działacz Społeczny, Sołectwo Roku i Ząbkowiczanin Roku.

Wyniki poszczególnych kategorii:

 

Przedsiębiorca Roku:

Neoprofil - firma założona ponad 10 lat temu, której zakład produkcyjny powstał w Tarnowie na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Szybki rozwój, oparty na wysokiej jakości oferowanych produktów i dostaw uplasował firmę Neoprofil na wiodącej pozycji w branży producentów profili i akcesoriów do suchej zabudowy. Nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowana załoga są gwarantem stabilności produkcji na wysokim poziomie. Szerokie kontakty zarówno w kraju jak i za granicą oraz powstałe oddziały w Czechach i Niemczech stanowią bazę dla rozwoju sukcesu firmy, co również bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gminy Ząbkowice Śląskie.

Wyróżnienia: City Gym oraz Ekobłysk.

 

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie:

Elżbieta Fedyk - Pani Ela należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Olbrachcicach Wielkich. Jej pasją jest rękodzieło. Wykonuje stroiki, kwiaty, palmy wielkanocne oraz wszelkiego rodzaju dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne. Współtworzyła palmę, która zajęła trzecie miejsce w 2018 roku na Jarmarku Wielkanocym. Jej rękodzieła były prezentowane na wystawie w ząbkowickim mieście partnerskim Cerveny Kostelec w Czechach. 

Wyróżnienia: Małgorzata Misiewicz oraz Magdalena Tuła. 

 

Nauczyciel na Medal:

Anna Wilk - to długoletni, ceniony nauczyciel na „Wrocławskiej”, czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Nauczycielka wychowania fizycznego niezwykle zaangażowana w życie szkoły i swojej małej ojczyzny - Ząbkowic Śląskich. Jest wieloletnim współopiekunem samorządu szkolnego, przeprowadza wraz z młodzieżą wiele akcji niosących pomoc drugiemu człowiekowi. Współorganizuje akcje charytatywne oraz pełni funkcję opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej. Od wielu lat jest wiceprezesem Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushin, gdzie wraz z zarządem i członkami organizuje wiele imprez dla dzieci i dorosłych trenujących karate w wielu klubach Dolnego Śląska. Anna Wilk jest także wolontariuszem na wielu imprezach, jak „10 Ząbkowicka” czy Powiatowy Rajd Rowerowy, zarażając swoją pasją do bezinteresownej pomocy wielu uczniów.

W 2018 roku Anna Wilk nominowana była w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej do tytułu „Nauczyciel na Medal”, gdzie w powiecie ząbkowickim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła pierwsze miejsce. Jest pasjonatem sportu i rekreacji. Od 27 lat prowadzi zajęcia fitness (aerobic, callanetics). Od kilku lat prowadzi zajęcia korygujące postawę i wzmacniające mięśnie całego ciała z Ząbkowickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Praca dla Anny Wilk jest spełnieniem dziecięcych marzeń. Przekazuje młodzieży swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i sprawność fizyczną. Pokazuje, że warto zrealizować swoje marzenia, a porażki wykorzystać jako motywację do dalszego doskonalenia się. 

Wyróżnienia:  Zofia Sęk oraz Bernardeta Szlachta. 

 

Uczeń na Medal:

Marcin Wiśniewski - uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich o profilu matematyczno-fizycznym. Uzyskuje co roku bardzo dobre wyniki w nauce. Za osiągnięcia naukowe otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Marcin posiada uzdolnienia w kierunku przedmiotów ścisłych. Jest pasjonatem matematyki i fizyki. Osiągnął wiele sukcesów w konkursach na różnych poziomach:

Zdobył pierwsze miejsce w finale V Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego Szkół Gimnazjalnych i Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starostów Powiatów Kłodzkiego i Ząbkowickiego i Burmistrzów Kłodzka i Ząbkowic Śląskich w tym roku. 
Bardzo dużym sukcesem Marcina był udział w finale 35 Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków, do którego przygotował i prezentował pracę na temat: „Równania proste i trudne”. Do finału zakwalifikowało się tylko 21 uczestników. Marcin, jako jedyny przestawił dowody swoich przemyśleń matematycznych wykraczających znacznie poza materiał programowy szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku szkolnym również pisze pracę.  
Marcin uczestniczy także we Wrocławskiej Lidze Matematycznej, dostał się do finału w 3-etapowym konkursie „Jagielońskim Turnieju Matematycznym”.

Uczestniczy w Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. Ponadto Marcina charakteryzuje bardzo duża kultura osobista i otwartość na drugiego człowieka. Chętnie pomaga w zagłębieniu tajników matematyki i w pokonywaniu trudności kolegom i koleżankom z klasy i szkoły. W wolnym czasie wędruje po górach i konstruuje roboty. Jest fanem Formuły 1. W przyszłości zamierza studiować na Politechnice Wrocławskiej na kierunku automatyka i robotyka.

Wyróżnienia:  Emilia Gnutek oraz Joanna Kordas.

 

Artysta Roku:

Sylwia Winnik - choć zapraszana do udziału w wielu ogólnopolskich projektach, spotkaniach promujących polską literaturę i reportaż, zachowuje swoją skromność, co w opinii wielu autorytetów w dziedzinie reportażu jest jedną z najważniejszych cech. Zawsze podkreśla, że pisze o ludziach i dla ludzi. Być może właśnie ta szczerość pozwala jej dotrzeć do świadków historii wojennej oraz współczesnej.W 2018 roku została zaproszona do wygłoszenia prelekcji dla przewodników Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz blisko pięćdziesięciu szkół i bibliotek w całej Polsce. Jej felietony i wywiady publikowały ogólnopolskie tytuły takie jak: Newsweek, Uważam Rze, W sieci Historii, a także znane portale internetowe. Była również obecna w wielu programach informacyjnych różnych stacji telewizyjnych. Autorka m.in. książki „Dziewczęta z Auschwitz” i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Gdziekolwiek jest, zawsze podkreśla swoją przynależność do Ząbkowic Śląskich, miasta z którego pochodzi i z którym jest związana emocjonalnie. 

Wyróżnienia:  Barbara Barylak oraz Wioletta Narwojsz.

 

Sportowiec Roku:

Marcin Pacholak - swoją przygodę ze sportem rozpoczął w Ząbkowickim Klubie Karate Kyokushin. 10 lat regularnych treningów zaowocowało ponad 20 medalami w zawodach regionalnych i ogólnopolskich. W ostatnich latach swoją aktywność ukierunkował na biegi oraz triathlon, prowadząc jednocześnie działalność biznesową w branży spożywczej w powiecie ząbkowickim. 

W 2018 roku został najszybszym ząbkowiczaninem w Ząbkowickiej Dziesiątce, a także wielokrotnie stawał na podium zawodów triathlonowych w Polsce reprezentując Ząbkowice Śląskie oraz klub Luft Tri Team. Największym jego osiągnięciem w 2018 roku jest zakwalifikowanie się w Argentynie na Mistrzostwa Świata Ironman, które odbędą się w październiku w Stanach Zjednoczonych, gdzie reprezentował będzie Polskę wśród najlepszych triathlonistów na świecie. Sportowiec z Ząbkowic Śląskich zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce w rankingu Ironman Triathlon i plasuje się wśród najlepszych zawodników na świecie. 

Wyróżnienia:  Franciszek Kornaś oraz Jarosław Buczko.

 

Działacz Społeczny Roku:

Marzena Bulanda - jest nie tylko wspaniałym nauczycielem, ale również bezinteresownie pomaga innym w potrzebie. Od kilku lat razem z dziećmi zbiera pieniądze na WOŚP. Każdy, kto wrzuci nawet najmniejszą kwotę, otrzymuje ciasteczko w kształcie serca. Bardzo angażuje się w to, co robi. Swoim dobrym sercem zaraża dzieci i ich rodziców. W okresie świątecznym zbiera żywność dla potrzebujących, bierze udział w Szlachetniej Paczce. Przygotowuje uczniów do różnych konkursów. Prowadzi kółko taneczne, a występy można oglądać na różnych uroczystościach szkolnych, gminnych i nie tylko. Dodatkowo uczy najmłodszych również pierwszej pomocy.

Wyróżnienia: Roksana Łotysz oraz Aleksander Marzec.

 

Aktywne Sołectwo Roku:

Sołectwo Sieroszów - mieszkańcy tego sołectwa spontanicznie, wielkodusznie, z potrzeby serca zorganizowali akcję charytatywną pt.: „Piknik dla Adama”.  Była to niezwykle szybka reakcja na wiadomość, że ich sąsiad walczy o życie po wypadku. Zaangażowali się również w pomoc choremu Olkowi, Ignasiowi oraz Jackowi. Corocznie wspierając również WOŚP, na który przygotowują przepyszne pierogi. W sołectwie działa jednostka OSP oraz KGW, które po raz kolejny zadziwiło jurorów konkursu na „Najbogatszy w tradycje stół wielkanocny” podczas Jarmarku w Bardzie, gdzie zdobyli drugie miejsce oraz wyróżnienie. W sołectwie cyklicznie odbywają się m.in. spotkanie opłatkowe, plecenie wińca dożynkowego oraz dożynki wiejskie. 

 

Ząbkowiczanin Roku:

Stanisław Grochociński - człowiek, który przez ponad 35 lat pełnił funkcję prezesa Oddziału PTTK i pod tym względem jest najdłużej w Polsce pełniącym tą społeczną funkcję. Jest również założycielem i pierwszym prezesem istniejącego do dzisiaj Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK. Posiada wszystkie uprawnienia turystyczne występujące w Polsce. Był i jest członkiem władz krajowych i dolnośląskich PTTK. Jeden z najstarszych, czynnych działaczy turystycznych w Polsce, założyciel i wieloletni prezes Oddziału PTTK w Ząbkowice Śląskie, członek krajowych i dolnośląskich władz PTTK. Jest pomysłodawcą kilku szlaków turystycznych w rejonie ząbkowickiej gminy oraz autorem licznych opracowań turystycznych i krajoznawczych dotyczących Ząbkowic Śląskich i Ziemi Ząbkowickiej. Za swoją działalność społeczną otrzymał kilkanaście odznaczeń organizacyjnych oraz resortowych. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - godność honorowego członka PTTK.

 

Gratulujemy wszystkim Wyróżnionym i Laureatom!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.