ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Druga podróż wokół dziejów miasta

23.04.2018
Ząbkowicki ratusz po raz kolejny stał się istnym wehikułem czasu, zabierając nas w podróż Wokół Dziejów Miasta. W ubiegłym roku konferencja związana była z obchodami 730-lecia Ząbkowic Śląskich.

W tym roku okazją do jej zorganizowania była 160. rocznica wielkiego pożaru naszego miasta. Obchody rozpoczęły się od wystąpienia Kamila Pawłowskiego na temat wielkiego pożaru miasta z 1858 roku, po czym wszyscy zebrani przeszli do Izby Pamiątek Regionalnych, gdzie burmistrz Marcin Orzeszek wraz z przedstawicielami kościołów: rzymsko-katolickiego i luterańskiego odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą wszystkim ofiarom wielkiego pożaru oraz otworzył okolicznościową wystawę. Po tej części w ratuszu odbyły się kolejne wystąpienia, podczas których mogliśmy m.in. poznać historię procesów o czary w Ząbkowicach Śląskich, urządzenia i miejsca służące egzekwowaniu kar, zabudowę mieszkalną przed 1858 r., dzieje ząbkowickiej poczty, ikonografię ziemi ząbkowickiej, początki narciarstwa ząbkowickiego w latach 20. XX w. relację z podróży Johanna Wolfganga Goethego czy zachowane muzykalia z ząbkowickich kościołów i klasztorów

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.