ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Zaoszczędź czas przed wakacjami - załatw sprawy urzędowe on - line

27.06.2018
Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzedowych on-line. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop.

Ministerstwo przypomina, że coraz więcej urzędowych spraw można załatwić z domu - bez kolejek i straty czasu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i tzw. profil zaufany.

Jak zaoszczędzić czas przed urlopem? Załatw formalności on-line
To szczególnie przydatne przed wakacjami, kiedy organizacja wyjazdu pochłania większość czasu, a na wizyty w urzędach nie macie ochoty. Zaoszczędzone godziny lepiej poświęcić rodzinie i polowaniu na najlepsze turystyczne okazje.  

Załóż profil zaufany, każdy powinien go mieć
Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Bardzo dobra decyzja! Załóż profil zaufany, to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Można nazwać go kluczem, który otwiera drogę do urzędów online. Załóż Profil Zaufany.  

Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy
Dokument możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dlatego warto sprawdzić online, czy można odebrać go z urzędu, który przyjmował wniosek.
   
Co jest potrzebne? 
Potwierdzenie złożenia wniosku o paszport. Na potwierdzeniu znajdziesz numer twojej sprawy. Sprawdź paszport.  

Zamów Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez internet
Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Teraz bez stania w kolejkach możesz zamówić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przez internet. To banalnie proste. Zamów kartę EKUZ.  

Sprawdź swoje punkty karne
Jesteś kierowcą? Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, czy posiadasz na swoim koncie punkty karne. Nie trzeba wybierać się z tym do komisariatu policji, wystarczy dostęp do internetu i kilka kliknięć. Za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 - uzyskasz dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców. Sprawdź punkty karne.  

Sprawdź autobus, którym jedziesz na wakacje
Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę szkolną lub na wakacyjną wyprawę. Chcesz mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.   Usługa pozwala sprawdzić podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze.

Na przykład: czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, jego dane techniczne - na przykład liczbę miejsc w autobusie, stany licznika z badań technicznych. Sprawdź autobus.  

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?
Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami - co warto wiedzieć?", 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu.

Więcej informacji na stronie - link

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.