ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Umowa na zakup 4 sztuk nowych autobusów elektrycznych podpisana!

01.09.2021
Gmina Ząbkowice Śląskie prekursorem zielonego transportu - Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek podpisał umowę o dofinansowanie na zakup czterech nowych autobusów do użytkowania w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej. Autobusy mają kosztować łącznie 7.15 mln zł, z czego gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 5.72 mln zł, a więc 80 % całości zadania.

Autobusy będą kursować na nowych liniach utworzonych po mieście z uwzględnieniem dojazdu do Jaworka.

Uruchomienie nowych z linii z nowymi autobusami planowane jest na jesień 2022 roku.

Specyfikacja pojazdów:
Autobusy elektryczne akumulatorowe typu MINI (kategoria M3- do 8 metrów długości), dostosowane do systemu ładowania szybkiego w technologii plug – in. Każdy z pojazdów będzie pokonywał minimum 25 000 km rocznie. Napędzane będą silnikiem elektrycznym zasilanym pakietem akumulatorów o pojemności pozwalającej na uzyskanie zasięgu dziennego na poziomie min. 170 km (zależnie od technologii pojemność akumulatorów zostanie dobrana przez producentów autobusów elektrycznych, aby zapewnić pokonanie wyżej wymienionej wartości). Wyposażenie pojazdów będzie obejmowało standardowe rozwiązania stosowane w najnowszych autobusach eksploatowanych dotychczas w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej, tj.:

-system informacji pasażerskiej składający się z elektronicznych wyświetlaczy kierunkowych,

-system monitoringu wizyjnego obejmujący cały pojazd,

-system lokalizacji pojazdów,

-system analizy podróży.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Ząbkowicach Śląskich poprzez zakup zeroemisyjnego elektrycznego taboru autobusowego do obsługi Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Dofinansowanie przyznane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.