ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Gmina Ząbkowice Śląskie prekursorem zielonego transportu!

18.05.2021
W styczniu 2021 roku Gmina Ząbkowice Śląskie złożyła wniosek do programu „Zielony Transport Publiczny” o zakup czterech nowych autobusów do użytkowania w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej. Program pn. „Zielony Transport Publiczny” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

17 maja 2021 roku Michał Kurtyka Minister Klimatu i Środowiska, w czasie briefingu na ząbkowickim Rynku poinformował, że wniosek gminy przeszedł pozytywną weryfikację i dofinansowanie na zakup 4 autobusów zostało przyznane.

- Cieszę się bardzo z dofinansowania. Jestem zaszczycony, iż nasza gmina jest jednym z prekursorów, jeśli chodzi o ekologizację swojego transportu. Złożyliśmy wniosek jako jedno z 20 miast średniej wielkości oraz jednym z czterech z Dolnego Śląska: Legnicy, Wrocławia i Bolesławca – informuje Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.

Zakres projektu obejmuje zakup 4 sztuk nowych autobusów elektrycznych akumulatorowych typu MINI (kategoria M3- do 8 metrów długości), dostosowanych do systemu ładowania szybkiego w technologii plug – in. Każdy z pojazdów będzie pokonywał minimum 25 000 km rocznie. Pojazdy napędzane będą silnikiem elektrycznym zasilanym pakietem akumulatorów o pojemności pozwalającej na uzyskanie zasięgu dziennego na poziomie min. 170 km (zależnie od technologii pojemność akumulatorów zostanie dobrana przez producentów autobusów elektrycznych, aby zapewnić pokonanie wyżej wymienionej wartości). Wyposażenie pojazdów będzie obejmowało standardowe rozwiązania stosowane w najnowszych autobusach eksploatowanych dotychczas w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej, tj.:

-system informacji pasażerskiej składający się z elektronicznych wyświetlaczy kierunkowych,

-system monitoringu wizyjnego obejmujący cały pojazd,

-system lokalizacji pojazdów,

-system analizy podróży.

Cztery nowe autobusy mają kosztować łącznie 7.15 mln zł, z czego gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 5.72 mln zł, a więc   80% całości zadania.

Uruchomienie nowych z linii z nowymi autobusami planowane jest na jesień 2022 roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.