ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Śladami wspólnej historii średniowiecznej

04.11.2019
Gmina Ząbkowice Śląskie wraz z partnerem projektowym Sdruzeni pro Vizmburk, z.s rozpoczęła realizację projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”.

17 października 2019 roku w Havlovicach w Republice Czeskiej odbyło się kolejne spotkanie robocze partnerów projektu. W imieniu Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka, udział w nim wziął zastępca Dariusz Małozięć oraz koordynator Marta Ptasińska. Oprócz przedstawicieli stowarzyszenia Sdružení pro Vízmburk, w spotkaniu uczestniczył starosta Havlovic  Pavel Dvořáček.

Ustalono terminy wspólnych działań – pierwszy z nich to konferencja naukowa, która odbędzie się w 13 listopada w Havlovicach. Na konferencji Gmina Ząbkowice Śląskie zaprezentuje historię naszego zamku oraz zamierzenia projektu. Na wiosnę przyszłego roku u czeskiego partnera odbędzie się rekonstrukcja bitwy, podobna inscenizacja odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich na rozpoczęcie sezonu 2021.

Do końca roku w obu obiektach rozpoczną się prace budowlane związane z udostępnieniem  zamków do zwiedzania. Na zamku w Ząbkowicach Śląskich wykonana zostanie adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe, trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne, aranżacja dziedzińca wraz odbudową podcienia przy wieży bramnej oraz poprowadzenie instalacji m.in. wod-kan przez pomieszczenia piwniczne skrzydła wschodniego. Przewidziana jest również wspólna ekspozycja polskiego i czeskiego zamku – w obu obiektach.

Powstanie również nowy produkt turystyczny - atrakcyjna ścieżka dydaktyczna - rozpoczyna się ona po czeskiej stronie na zamku Vízmburk, a kończy po polskiej w Ząbkowicach Śląskich. Prowadzić będzie przez miejsca związane w przeszłości z wojnami husyckimi. Turyści poznają  również inne, mniej znane zabytkowe miejsca i miejscowości, które obecnie są mało odwiedzane.

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, wartość całego projektu to 1 249 878,74 euro, a dofinansowanie do części Gminy Ząbkowice Śląskie wynosi 484 242,36 euro. Zakończenie projektu planowane jest na maj 2021 roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.