ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ruszył program "Moja Elektrownia Wiatrowa"

19.06.2024
Program „Moja Elektrownia Wiatrowa” to oferta wsparcia finansowego skierowana do właścicieli budynków lub lokali mieszkalnych, obejmująca zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz ewentualnie także magazynu energii elektrycznej. Zastosowanie mikroturbiny wiatrowej i magazynu energii elektrycznej pozwoli efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię na własne potrzeby.

Program jest skierowany do osób fizycznych – właścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych w takich budynkach i dotyczy wsparcia finansowego na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz, opcjonalnie, magazynu energii elektrycznej.
Jest on uzupełnieniem programów finansowania instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie uzupełnia ofertę NFOŚiGW dla obecnych i przyszłych prosumentów. Wskazane jest skorzystanie z tego programu szczególnie tam, gdzie występują korzystne uwarunkowania wiatrowe, a zasadność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne (lub tylko w nie) jest wątpliwa.

 

Dla kogo?

-  Program przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

-  Zakup i montaż turbiny wiatrowej o wysokości do 30 m i mocy od 1 kW do 20 kW.

-  Zakup i montaż magazynu energii o pojemności co najmniej 2 kWh.

-   Refinansowane będą inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii elektrycznej realizowane od dn. 30.06.2023 r.

Ile można otrzymać?

-  Turbina: do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 30 000 zł oraz do 5 000 zł za każdy 1 kW mocy instalacji.

-  Magazyn energii: do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 17 000 zł oraz do 6 000 zł za każdą 1 kWh pojemności.

 

Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (tzw. GWD).

Informacji o programie Moja Elektrownia Wiatrowa udzielają Doradcy Energetyczn – aby skontaktować się z odpowiednim doradcą, wejdź na stronę: tutaj i wybierz województwo, w którym mieszkasz, a następnie przejdź do zakładki „kontakt”.
Doradcy Energetyczni wspierają beneficjentów programu MEW w ramach programu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.

Możesz również skontaktować się, pisząc na adres:

mojaelektrowniawiatrowa@nfosigw.gov.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.