ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Gminne obchody Święta Niepodległości

12.11.2021

Świętowanie 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęło się już 9 listopada uroczystą akademią przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 2 w Ząbkowicach Śląskich, która odbyła się w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki. Uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny w artystyczny sposób przedstawiając historię naszego kraju na drodze do odzyskania niepodległości. Następnie scenę przejęli ząbkowiccy seniorzy: Złocienie, Kwiat Powoju, Klub Seniora Przyjaciele, Zespół ECHO oraz kapela Sami Swoi, którzy wykonali repertuar pieśni i piosenek z czasów wojennych i niepodległościowych.

Dzień 11 listopada rozpoczęliśmy na sportowo. Blisko 160 zawodników stanęło na starcie III Biegu Niepodległości zorganizowanego przez Ząbkowickie Centrum Sportu i Rekreacji. Uczestnicy do wyboru mieli dwa dystanse: na 5 km i na 10 km. Po biegu głównym odbył się także bieg dla dzieci. Organizatorzy zapewnili uczestnikom posiłek regeneracyjny, a każdy kto dotarł na metę otrzymał  pamiątkowy medal.

Kulminacyjnym momentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta msza świętą za Ojczyznę w kościele pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, skąd zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą na czele przeszli pod Pomnik Poległym za Ojczyznę. Po przemówieniu burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka, delegacje samorządowców, parlamentarzystów, partii politycznych, jednostek samorządowych, szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty i wieńce. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.